Uwaga! Alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałem. Gdzie będzie gorąco? [MAPA]

2021-06-15 19:00

Będzie piekielnie gorąco! Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami dla niemal całego kraju. Co to oznacza? Ile stopni wskażą termometry pod koniec tygodnia i gdzie spodziewać się największych upałów? Szczegóły w materiale poniżej.

Spis treści

  1. IMGW ostrzega. Alert pierwszego i drugiego stopnia przed upałami! Gdzie będzie gorąco?
  2. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem - co to znaczy?
  3. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem - co to znaczy?

IMGW ostrzega. Alert pierwszego i drugiego stopnia przed upałami! Gdzie będzie gorąco?

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałami. Gorąco zacznie robić się już w najbliższy czwartek (17 czerwca). Jako pierwsi upalne powietrze poczują mieszkańcy województwa lubuskiego, gdzie obowiązywać ma ostrzeżenie drugiego stopnia. W kolejnych dniach temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza należy spodziewać się już w niemal całym kraju.

W piątek ostrzeżenia drugiego stopnia mają zostać wydane dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą dotyczyć z kolei województwa mazowieckiego.

W sobotę upał zaleje już praktycznie całą Polskę. Wyjątkiem będzie Lubelszczyzna. Ostrzeżenia drugiego stopnia synoptycy przewidują dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W pozostałych województwach mają obowiązywać alerty pierwszego stopnia.

Raport z anteny 15.06, godz.10

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem - co to znaczy?

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że temperatura maksymalna przez przynajmniej kolejne dwa dni będzie wynosić 30-34 stopnie Celsjusza, a w nocy temperatura minimalna sięgnie powyżej 18 stopni st. C lub temperatura maksymalna powyżej 34 stopnie przez jeden dzień.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem - co to znaczy?

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że przynajmniej przez dwa dni temperatura maksymalna będzie wynosić od 30 do 34 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura minimalna sięgnie powyżej 18 stopni st. C.

Te osoby komary gryzą częściej! Nie bez przyczyny. Sprawdź 7 powodów [GALERIA]