Unia rezygnuje z rosyjskiej ropy. Coraz więcej krajów zgłasza wątpliwości

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Unia rezygnuje z rosyjskiej ropy. Coraz więcej krajów zgłasza wątpliwości

Unia rezygnuje z rosyjskiej ropy. Coraz więcej krajów zgłasza wątpliwości

2022-05-04 16:24

Unia dostanie niecały rok na rezygnację z rosyjskiej ropy. Komisja Europejska przekazała krajom wspólnoty projekt szóstego pakietu sankcji nakładanych na Rosję. Zakłada on stopniowe wstrzymanie importu ropy z kraju rządzonego przez Władimira Putina. Coraz więcej krajów zgłasza jednak wątpliwości. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Nowy pakiet sankcji na Rosję

Nowy pakiet sankcji zakłada stopniowe, w okresie od sześciu do ośmiu miesięcy, wstrzymanie importu ropy z Rosji.

- Należy podejrzewać, że propozycja Komisji Europejskiej sankcji na ropę rosyjską z określonym czasem przejściowym to wynikwielomiesięcznych konsultacji, które poprzedziły ostateczną decyzję o tym, żeby objąć sankcjami także ropę z Rosji - ocenia Wojciech Jakóbik z Portalu Biznes Alert. Z tych regulacji wyłączone mają być Węgry i Słowacja, które dostaną więcej czasu na rezygnację z Rosyjskiej ropy.

Czytaj także: Wysoka inflacja utrzyma się w Polsce na dłużej? Prognozy mówią o nawet dwóch latach

- Komisja Europejska zdecydowała się dać więcej czasu Węgrom i Słowacji po pierwsze - dlatego, że te kraje są wysoko zależne od ropy rosyjskiej, a po drugie - ze względu na prorosyjską politykę Budapesztu, który nie chciał stanowczego działania wobec Rosji i w tej kompromisowej formie jest do zaakceptowania prawdopodobnie nawet prze największych maruderów - dodał ekspert.

Nowy pakiet sankcji ma także zawierać kolejne restrykcje wobec rosyjskich firm, w tym wobec największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, oraz dwóch innych banków. Sankcje mają także dotknąć winnych zbrodni wojennych w Buczy i oblężenia Mariupola. KE proponuje także zakaz emisji na terenie UE dla trzech państwowych nadawców rosyjskich.

Wątpliwości wobec zakazu importu gazu z Rosji

Coraz więcej krajów ma wątpliwości dotyczące sankcji. To m.in. właśnie Słowacja. Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik powiedział w środę, że zgadza się na embargo na import rosyjskiej ropy, ale domaga się trzyletniego okresu przejściowego. - Postępujemy wspólnie z Unią Europejską. Wzywamy jednak także do solidarności. Jeśli będzie embargo na ropę, w porządku, ale my mówimy, że będziemy potrzebować okresu przejściowego, aby dostosować się do sytuacji – powiedział Sulik

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Ciele czy cielę? Kłopotliwe końcówki wyrazów. Każdy Polak robi w nich błąd

Pytanie 1 z 10
Na początek pytanie z tytułu quizu. Cielę czy cielę?
Matura dla uchodźców z Ukrainy