Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK

Ukraina: Już ponad 167 tys. Ukrainców wróciło by bronić swojego kraju

2022-03-09 13:28

To już 14 dzień wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Z objętego wojną terytorium Ukrainy uciekło już do Polski ponad 1,33 mln uchodźców. Wiele osób decyduje się jednak na powrót do objętego wojną kraju, aby walczyć i wspomagać rodaków. Wśród osób chcących bronić swojego kraju są zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Wracają na Ukrainę by walczyć

Jak podała dziś ukraińska straż graniczna, tylko w ciągu ostatniej doby aż 12 tys. osób wróciło na Ukrainę, większość po to, by walczyć.

"W ciągu ostatniej doby na Ukrainę przybyło blisko 12 tys. obywateli, to w większości mężczyźni, którzy chcą dołączyć do sił obrony kraju" - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna na komunikatorze Telegram

Straż podała, że tych 12 tys. osób znalazło się wśród 14,5 tys. osób, które wjechały na Ukrainę w ciągu minionej doby. Zapewniła następnie, że "jest dumna z rodaków, którzy jadą bronić swojej Ojczyzny".

Jak podała w środę agencja Ukrinform, od momentu wybuchu wojny z Rosją 24 lutego w ciągu 12 dni zachodnią granicę Ukrainy przekroczyło 167 tys. obywateli, którzy wjechali do kraju. 80 proc. z nich to mężczyźni.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców podało, że już ponad 2 miliony osób opuściło już Ukrainę. Z najnowszych danych wynika, że 1,33 mln z nich przekroczyło polską granicę.