Chomiki mogą przenosić COVID-19

i

Autor: Canva

Tysiące domowych pupili zostało uśpionych! Powodem jest Delta

2022-02-10 11:22

O tym, że zwierzęta hodowlane jak np. norki mogą przenosić koronawirusa na ludzi wiadomo było już od dawna. Teraz blady strach padł na właścicieli uroczych zwierzaków domowych, bo najnowsze badania przeprowadzone w Hongkongu wykazały, że nasi puchaci podopieczni też mogą nas zarazić COVID-19. Jakie zwierzęta domowe są dla nas zarazić Deltą?

Tysiące zwierzaków domowych zostało skazanych na uśpienie!

Jak wiadomo koronawirus Delta jest obecnie jednym z dominujących wariantów SARS-CoV-2 na świecie. Miasto uznawane za jedno z najbardziej restrykcyjnych, jeśli chodzi o przestrzeganie obostrzeń, czyli Hongkong przez długi czas pozostawał wolny od tego wariantu. Pojawiły się tam zaledwie pojedyncze zakażenia tą wersją koronawirusa. Dlatego dużym zaskoczeniem dla tamtejszych służb epidemiologicznych był przypadek 23-latka, u którego 15 stycznia wykryto jedna wariant Delta. Ostatni, przypadek Delty, w tym mieście zarejestrowano w październiku 2021 roku.

Chcąc uniknąć rozprzestrzenienia się tego wariantu dokładnie przebadano miejsca, w których przebywał w tym sklep zoologiczny, w którym pracował oraz przebywające tam zwierzęta. W ciągu kilku dni pobrano wymazy od ponad 100 zwierząt znajdujących się w sklepie i kolejnych 500 hodowanych w magazynie zaopatrującym sklep. Wyniki testów wykazały, że zakażone koronawirusem zostały tylko chomiki syryjskie, a dokładnie 15 z 28 przebadanych gryzoni. Ponieważ te urocze gryzonie okazały się odpowiedzialne za przeniesienie wariantu Delta koronawirusa do Hongkongu to zdecydowano o uśpieniu i utylizacji ponad 2 000 chomików. Decyzja ta nie dotyczyła tylko zwierząt przebywających w sklepach zoologicznych, niestety wiele chomików, które znalazły już swój dom zostało odebranych właścicielom i uśpionych.

Tym samym chomiki zostały uznane za drugie – po norkach – zwierzęta, które mogą zarażać ludzi wirusem SARS-CoV-2. Współautor badania, prof. Leo Poon, wirusolog z Uniwersytetu w Hongkongu, przyznaje, że „handel zwierzętami domowymi należy uznać za nową drogę rozprzestrzeniania się wirusa". Naukowcy podkreślają jednak, że nadal w największym stopniu ludzie zarażają się od siebie nawzajem, a nie od zwierząt domowych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!