190-letni żółw

i

Autor: Instagram / jonathanthetortoise

Urodził się zanim wymyślono żarówkę! Żółw Jonathan jest najstarszym zwierzęciem na świecie!

2022-01-28 13:22

Jonathan jest żółwiem przedstawicielem gatunku Aldabrachelys gigantea, czyli żółwiem olbrzymim. Jest to prawdopodobnie najstarsze żyjące zwierzę lądowe na świecie. Dokładny wiek żółwia nie jest dokładnie znany, ale naukowcy na podstawie zdjęć archiwalnych oszacowali wiek Jonathana na około 190 lat. Co oznacza, że urodził się on, zanim wymyślono… żarówkę.

Najstarsze zwierzę lądowe na świecie

Badacze przyjęli, że żółw został przewieziony na miejsce swego pobytu, czyli na Wyspę św. Heleny w 1882 roku. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze wzmianki na jego temat. Pierwsze zdjęcie słynnego żółwia pochodzi z 1886 roku. Badacze określili, że biorąc pod uwagę jego wymiary w tamtym okresie musiał on mieć w momencie zrobienia zdjęcia około 50 lat. Założono więc, że mógł się urodzić w 1832 roku, chociaż niewykluczone, że jest jeszcze starszy!

Żeby dokładnie oddać to jak długo żyje ten niesamowity żółw wystarczy podać kilka ciekawych faktów historycznych. Jonathan urodził się i zamieszkał na tym położonym na Atlantyku terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii, kiedy królowa Wiktoria była jeszcze nastolatką. Miał już około 50 lat, kiedy powstał pierwszy pojazd w dziejach ludzkości, który w pełni zasługiwał na miano samochodu. Jest też żywym świadkiem okresu, w którym wymyślono żarówkę. Obecnie Jonathan jest prawie ślepy i pozbawiony węchu. Jednak świetnie słyszy, jest nadal aktywny i otoczony troskliwą opieką. Obecnie mieszka w rezydencji gubernatora wyspy św. Heleny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!