Turyści na aktywnym wulkanie

i

Autor: Canva/ Wikicommons / fot. Twitter / @QuakeChaser35

Turyści wspięli się na wulkan, aby sfilmować jego wybuch [WIDEO]

2022-07-14 12:46

Nie ma wątpliwości co do tego, że erupcje wulkanów wyglądają niesamowicie. Warto jednak pamiętać, że tego typu zjawiska są bardzo groźne. W ostatnich dniach na Twitterze pojawiło się nagranie wykonane przez turystów, którzy wybrali się na aktywny wulkan Fu ego, aby sfilmować jego wybuch. Jaki był tego efekt? Zapraszamy do artykułu.

Turyści ryzykowali życiem, by nagrać filmik z wybuchu wulkanu

Od kilku dni odnotowywana jest coraz większa aktywność wulkanu Fuego w Gwatemali. Volcan de Fuego to jeden z bardziej aktywnych wulkanów, znajduje się on kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju. Chociaż lokalny Instytut Wulkanologii informował o zagrożeniu związanym ze wspinaniem się na te obiekt, notowanych jest od 2 do 5 wybuchów na godzinę. Wybuchy są póki co umiarkowane i z krateru unosi się na dużą wysokość jedynie chmura szarego dymu, czasami z krateru podczas wybuchu wyrzucane są w powietrze niewielkie skały. Niewykluczone, że wkrótce z krateru może zacząć wydobywać się lawa. Ostrzeżenia nie zniechęciły jednak ciekawskich turystów do wybrania się na szczyt, aby nagrać wybuch wulkanu. Oczywiście nagranie wkrótce znalazło się w internecie.

Chociaż erupcje wulkanu Fuego są póki co częste i niezbyt silne, to jednak pokazał on też swoje niszczycielskie oblicze. W czerwcu 2018 roku doszło do największej od 40 lat erupcji, która zmiotła z powierzchni ziemi wiele okolicznych wiosek. Ich mieszkańcy nie mieli żadnych szans na ucieczkę. Zginęło wtedy, według niektórych szacunków, około 3 tysięcy osób. Ciał większości ludzi nigdy nie odnaleziono. Igranie z żywiołami zazwyczaj kończy się źle. Zdecydowanie odradzamy ryzykowanie życiem dla jednego filmiku.