Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 ma być podawana od września

i

Autor: Pixabay.com Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 ma być podawana od września

TRZECIA dawka szczepionki na COVID-19. Od kiedy, dla kogo i przed czym będzie chronić?

2021-03-28 13:22

Szczepionki na COVID-19 najczęściej podawane są w dwóch dawkach. Są też wyjątki, jak np. szczepionka firmy Johnson&Johnson, która jest jednodawkowa. Tymczasem okazało się, że jest plan podawania także trzeciej dawki szczepionki! Kiedy to się stanie i komu trzecia dawka zostanie podana w pierwszej kolejności?

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Od września otrzymają ją najbardziej narażeni i najstarsi Brytyjczycy. Ma to pozwolić na lepszą ochronę przed nowymi wariantami koronawirusa - zapowiedział brytyjski wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi.

Kolejną, wzmacniającą dawkę substancji mają w pierwszej kolejności dostać osoby powyżej 70 roku życia, pracownicy opieki zdrowotnej i pracownicy socjalni. Według wiceministra można się spodziewać, że do jesieni w Wielkiej Brytanii będzie dostępnych do ośmiu różnych szczepionek, niektóre z nich będą chroniły przed wszystkimi nowymi wariantami koronawirusa. Część z nowych szczepionek będzie produkowana w Wielkiej Brytanii.

Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki podano ponad połowie dorosłych Brytyjczyków. Rząd planuje, by każdy dorosły w Wielkiej Brytanii mógł otrzymać pierwszy zastrzyk do końca lipca.

Szczepienia w Polsce

W Polsce pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 3 mln 860 tys. osób, a obie dawki 1 mln 985 tys. - wynika z zestawienia opublikowanego w niedzielę na rządowej stronie gov.pl. Łącznie wykonano do tej pory ponad 5,8 mln szczepień.

Do naszego kraju trafiło łącznie 6 585 080 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 6 387 340. Dzienna liczba szczepień wyniosła prawie 86 tys. Po szczepieniach zgłoszono 5 347 niepożądanych odczynów. Zutylizowano 6 561 dawek. Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. 

Sonda
Czy przyjąłeś już szczepionkę na koronawirusa?
Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE