Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 ma być podawana od września

i

Autor: Pixabay.com Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 ma być podawana od września

TRZECIA dawka szczepionki na COVID-19. Od kiedy, dla kogo i przed czym będzie chronić?

2021-03-28 13:22

Szczepionki na COVID-19 najczęściej podawane są w dwóch dawkach. Są też wyjątki, jak np. szczepionka firmy Johnson&Johnson, która jest jednodawkowa. Tymczasem okazało się, że jest plan podawania także trzeciej dawki szczepionki! Kiedy to się stanie i komu trzecia dawka zostanie podana w pierwszej kolejności?

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Od września otrzymają ją najbardziej narażeni i najstarsi Brytyjczycy. Ma to pozwolić na lepszą ochronę przed nowymi wariantami koronawirusa - zapowiedział brytyjski wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi.

Kolejną, wzmacniającą dawkę substancji mają w pierwszej kolejności dostać osoby powyżej 70 roku życia, pracownicy opieki zdrowotnej i pracownicy socjalni. Według wiceministra można się spodziewać, że do jesieni w Wielkiej Brytanii będzie dostępnych do ośmiu różnych szczepionek, niektóre z nich będą chroniły przed wszystkimi nowymi wariantami koronawirusa. Część z nowych szczepionek będzie produkowana w Wielkiej Brytanii.

Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki podano ponad połowie dorosłych Brytyjczyków. Rząd planuje, by każdy dorosły w Wielkiej Brytanii mógł otrzymać pierwszy zastrzyk do końca lipca.

Szczepienia w Polsce

W Polsce pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 3 mln 860 tys. osób, a obie dawki 1 mln 985 tys. - wynika z zestawienia opublikowanego w niedzielę na rządowej stronie gov.pl. Łącznie wykonano do tej pory ponad 5,8 mln szczepień.

Do naszego kraju trafiło łącznie 6 585 080 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 6 387 340. Dzienna liczba szczepień wyniosła prawie 86 tys. Po szczepieniach zgłoszono 5 347 niepożądanych odczynów. Zutylizowano 6 561 dawek. Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. 

Sonda
Czy przyjąłeś już szczepionkę na koronawirusa?
Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne