złodziej samochodowy

i

Autor: Pixabay.com

TE SAMOCHODY najczęściej kradną w waszej okolicy! NAJNOWSZY RAPORT

2021-08-02 8:42

Poznaliśmy najnowszy raport dotyczący kradzieży samochodów w Polsce. Dzięki pracy dziennikarzy i materiałom policji wiemy, jakie marki najczęściej padają łupem złodziei, gdzie dokonywanych jest najwięcej kradzieży i co się dzieje z kradzionymi samochodami. Zobacz, jakie auta najczęściej kradną w okolicy, w której mieszkasz.

Jak wynika z raportu, opublikowanego w "Rzeczpospolitej", w pierwszej połowie tego roku w Polsce zginęło 3729 samochodów – to o 80 mniej niż w tym samym okresie ubiegłego. Ponieważ ich legalizacja w kraju praktycznie jest niemożliwa, złodzieje przestawili się na demontaż aut i ich sprzedaż na części. Spadł także przemyt kradzionych samochodów za granicę. Plagą stały się za to kradzieże katalizatorów.

Jakie auta są kradzione najczęściej? W czołówce kradzionych aut królują marki niemieckie – wynika z danych policji. To reguła w większości regionów kraju. Są jednak pewne wyjątki. W Warszawie trzeba uważać na samochody japońskie, a w Poznaniu francuskie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Najwięcej kradzieży było w Warszawie i okolicach – łącznie 898, to o 44 mniej niż rok temu o tej porze – wynika z danych, do których dotarła „Rz”. Zaraz potem w woj. dolnośląskim, gdzie łupem złodziei padło 535 aut, w wielkopolskim, gdzie skradli ich 361, i na Śląsku – 329. O połowę spadły kradzieże w woj. lubuskim – z 205 do 105. Z kolei najrzadziej auta ginęły w woj. świętokrzyskim – ukradziono ich tylko 26.

Według "Rz" policja nieco częściej ustalała sprawców – wykrywalność wzrosła z 37,6 proc. w pierwszym półroczu ub.r. do 41,6 proc. w obecnym. "Po raz pierwszy dwa lata temu kradzieże samochodów spadły poniżej 10 tys. rocznie. Tego typu przestępczość została znacznie ograniczona, ale nie zniknęła" – zaznacza insp. Mariusz Ciarka, rzecznik KG Policji.

Zauważalny jest nowy trend: złodzieje częściej zasadzają się na markowe drogie auta nie po to, by mogły jeździć na lewych papierach, ale po to, by je zdemontować, a części sprzedać.

Złodziejskie szajki, w zależności od regionu, mają inną „specjalizację”. "Generalnie w kraju, z wyjątkiem Warszawy, nastawiają się na marki niemieckie" – mówi insp. Ciarka.

W Warszawie przestępcy polują głównie na auta japońskich marek. I tak jest od lat. "Nie tylko tańsze, ale też warte ok. 100 tys. są kradzione na części. Luksusowe, za 300–400 tys. zł, już na konkretne zamówienie" – zaznacza Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji.

"W Poznaniu oprócz niemieckich giną głównie samochody marek francuskich" – wskazuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Powstańcy zaatakowali Dworzec Wschodni. Inscenizacja historyczna na Pradze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE