Szokujące i obrzydliwe ilustracje w podręczniku do matematyki dla dzieci. Autorzy zostaną ukarani!

2022-08-23 10:08
Szokujące i obrzydliwe ilustracje w podręczniku do matematyki dla dzieci. Autorzy zostaną ukarani!
Autor: www.whatsonweibo.com Zdjęcie poglądowe

Władze ukarały 27 osób w związku ze skandalem wokół ilustracji w podręczniku do matematyki, które określono jako „tragicznie brzydkie”. W sprawie wszczęto dochodzenie, które wykazało, że rysunki są nieestetyczne i „nie odzwierciedlają pogodnego wizerunku chińskich dzieci”. Kontrowersyjne ilustracje pojawiły się w Chinach.

Na rysunkach w podręczniku do matematyki dla szkół podstawowych są między innymi chłopcy obłapiający dziewczęta. Dzieci mają małe oczy i wysokie czoła, robią dziwne miny, a co najmniej jedno z nich najwyraźniej ma na nodze tatuaż. Kontrowersje wzbudziła również flaga Chin narysowana odwrotnie oraz stroje w kolorach flagi USA.

Większość internautów wyśmiewała ilustracje, które określano jako „tragicznie brzydkie”, ale niektórzy oceniali je jako celowe niszczenie chińskiej kultury i wynik zachodniej infiltracji. Pojawiły się opinie, że stały za tym „złe intencje” – informował portal What’s On Weibo, załączając przykładowe ilustracje.

Szokujące ilustracje w podręczniku szkolnym - kto go wydał?

Według brytyjskiego dziennika „Guardian” podręcznik wydawany przez podlegające ministerstwu edukacji Ludowe Wydawnictwo Edukacyjne był używany w szkołach podstawowych od prawie 10 lat. Skandal wybuchł w maju, gdy jeden z nauczycieli opublikował zdjęcia ilustracji w mediach społecznościowych.

Resort edukacji ogłosił, że przeprowadzi dochodzenie w sprawie kontrowersyjnych rysunków oraz oceni pod tym kątem wszystkie używane w kraju podręczniki, aby upewnić się, że „są one zgodne z prawidłowym kierunkiem politycznym i orientacją wartości”.

Po dochodzeniu uznano, że niektóre rysunki w książce do matematyki „nie są przyjemne estetycznie”, „łatwo mogą być źle zrozumiane” i „nie odzwierciedlają w odpowiedni sposób pogodnego obrazu chińskich dzieci” – ogłosiło w poniedziałek ministerstwo edukacji w obszernym komunikacie.

Szokujące ilustracje w podręczniku - kogo ukarano?

W związku ze sprawą za „zaniedbanie obowiązków” ukarano 27 osób, w tym prezesa wydawnictwa, który otrzymał formalne upomnienie. Redaktor naczelny i szef wydziału matematycznego zostali zwolnieni ze stanowisk, a z rysownikami „postąpiono w odpowiedni sposób” i nie będą oni już zatrudniani do ilustrowania podręczników – napisano, bez podawania szczegółów.

Jak wyglądają ilustracje, które pojawiły się we wspominanym podręczniku? Możecie je zobaczyć w poniższej galerii!

Quiz. Najbardziej luksusowe marki na świecie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. W jakim włoskim mieście powstała marka Gucci?
Szalona ucieczka ulicami Jeleniej Góry. Bus staranował radiowóz, potem doprowadził do wypadku
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze