Szczepionka przeciw Covid-19: WHO rekomenduje wstrzymanie trzeciej dawki

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Szczepionka przeciw Covid-19: WHO rekomenduje wstrzymanie trzeciej dawki

Szczepionka przeciw Covid-19: WHO rekomenduje wstrzymanie trzeciej dawki

2021-09-09 19:19

Od kilku tygodni w Polsce kilka grup otrzymuje trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Jednak według najnowszych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy przestać ją podawać. O co chodzi? Czy osoby, które przyjęły trzecią dawkę powinny czuć się zagrożone?

Spis treści

  1. Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19: Przyjmować?
  2. Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Kto może przyjąć?
  3. Covid-19: Czy trzecia dawka szczepionki jest bezpieczna?
  4. Zabraknie szczepionek przeciw Covid-19?

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19: Przyjmować?

WHO rekomenduje, by bogate kraje wstrzymały podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 co najmniej do końca roku. Szef Światowej Organizacji Zdrowia apelował o to już wcześniej i jak podkreślił, był zszokowany zignorowaniem jego prośby.

Czytaj także: Zamieszanie wokół trzeciej dawki. Ta grupa NIE PRZYJMIE kolejnej szczepionki. Dlaczego?

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Kto może przyjąć?

W Polsce już od połowy sierpnia konkretne grupy Polaków przyjmują trzecią dawkę szczepionki. Chodzi m.in. o osoby starsze, przewlekle chore i pracujące w ochronie zdrowia. Czy powinny się obawiać?

Covid-19: Czy trzecia dawka szczepionki jest bezpieczna?

WHO rekomenduje wstrzymanie się przed podawaniem trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 nie dlatego, że może mieć to niekorzystny wpływ na zdrowie pacjentów. Chodzi o kurczące się zapasy szczepionek.

Szef WHO przypomniał, że jego poprzedni apel o wstrzymanie się z podawaniem dawki przypominającej preparatu przeciw koronawirusowi został zignorowany. Dodał, że był "zszokowany" komentarzami wiodących organizacji zrzeszających producentów leków. Mówili oni, że zapasy szczepionek są wystarczające, by dostarczać je do krajów będących w potrzebie i jednocześnie prowadzić kampanię szczepień przypominających.

Zabraknie szczepionek przeciw Covid-19?

- Nie będę siedział cicho, gdy koncerny farmaceutyczne i kraje, które kontrolują światowe zaopatrzenie w szczepionki twierdzą, że biedni powinni się zadowolić resztkami (po tych bogatszych) - powiedział przewodniczący WHO na konferencji prasowej.

Czytaj także: Kiedy trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19? Minister zdrowia: to kwestia tygodni

Na początku sierpnia WHO apelowała o ustanowienie moratorium na dawki przypominające szczepionek przeciw Covid-19 co najmniej do końca września. Stany Zjednoczone od razu odrzuciły tę odezwę, oceniając, że "nie ma potrzeby" wybierać między podawaniem trzeciej dawki szczepionki swoim obywatelom, a wspieraniem biedniejszych krajów.

Czytaj także: Dla kogo trzecia dawka? Ekspert wyjaśnia kto będzie jej potrzebował

Od tamtego momentu wiele państw rozpoczęło kampanię szczepień przypominających dla niektórych obywateli. Poza USA, to między innymi Izrael, Francja, Wielka Brytania, Dania, czy Niemcy. Także w Polsce pod koniec sierpnia Rada Medyczna zaakceptowała dopuszczenie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dla osób z zaburzeniami odporności.

Dr Paweł Grzesiowski: Szczepionka da sportowcom ZASTRZYK energii | Futbologia

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste