Stopy procentowe znowu wyższe! RPP ogłasza mocną podwyżkę

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu wyższe! RPP ogłasza mocną podwyżkę

Stopy procentowe znowu wyższe! O ile wzrośnie rata kredytu?

2021-11-03 17:20

Stopy procentowe znowu wyższe. Jak informuje bank centralny, Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę NBP, referencyjną, o 75 pkt. bazowych do 1,25 proc. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe. Jak wynika z komunikatu banku centralnego, stopa referencyjna została podniesiona o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. Stopa lombardowa wzrosła o 75 pkt. bazowych, do 1,75 proc. Stopa depozytowa została podniesiona również o 75 pkt bazowych i wynosi 0,75 proc. Stopa redyskonta weksli została ustalona na 1,3 proc., a stopa dyskonta weksli na 1,35 proc.

Czytaj także: NBP zadecydował: Raty kredytu będą wyższe! O ile więcej zapłacisz?

Znaczne podwyżki stóp: Co to oznacza dla kredytobiorców?

Wcześniej eksperci zapowiadali, że stopy zostaną podniesione co najmniej o pół punktu procentowego. Już taka podwyżka oznaczała kłopoty dla kredytobiorców hipotecznych.

- W przypadku kredytu złotowego, jeżeli założymy, że będzie to kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych, podwyżka o 0,5 pkt procentowego powinna spowodować wzrost miesięcznych rat w okolicach 80-100 złotych - mówi dr Jarosław Janecki ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Już wiadomo, że te podwyżki będą wyższe.

Czy będzie więcej podwyżek?

Jak dodaje ekspert,  jest jedna metoda, by ustrzec się przed podwyżkami stóp procentowych. - Wynegocjowanie warunków z bankiem i zaproponowanie kredytu o stałej stopie procentowej, która będzie obowiązywała przynajmniej przez część spłaty kredytu - dodaje Janecki.

Czytaj także: Inflacja wciąż rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?

Kolejna podwyżka

To druga podwyżka stóp procentowych. W październiku RPP podniosła główną stopę – referencyjną – o 40 pkt bazowych, z 0,1 proc. Stopa lombardowa została podniesiona o 50 pkt bazowych, z 0,5 proc. Stopa redyskontowa weksli została ustalona na 0,51 proc. a stopa dyskontowa weksli – na 0,52 proc. (obie zostały podniesione o 40 pkt bazowych).

Quiz z ortografii. Wskaż brakującą literę!

Pytanie 1 z 10
sku_ka
Poradnik Zdrowie - Odżywianie kryzysowe