Papież

i

Autor: Vatican News

Watykan

Stolica Apostolska ma nowego papieża Leona XIV. Pierwsze reakcje na wybór Roberta Francisa Prevosta

2025-05-08 20:07

W czwartek, 8 maja 2025 roku po godz. 18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym. 133 kardynałów elektorów wybrało nowego zwierzchnika Stolicy Apostolskiej. 267. papieżem w historii Kościoła Katolickiego został sześćdziesięciodziewięcioletni kard. Robert Francis Prevost. Wybór komentują światowi liderzy. Sprawdzamy pierwsze reakcje.

Biały dym nad Watykanem. Papieżem został Robert Francis Prevost

W czwartek, 8 maja 2025 roku podczas drugiego dnia konklawe wybrano nowego papieża. Po godz. 18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym i rozległy się dzwony bazyliki watykańskiej. Wiadomość o wyborze papieża wywołała entuzjazm kilkudziesięciu tysięcy ludzi zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Na widok dymu wierni wiwatowali na placu przy dźwiękach orkiestr Gwardii Szwajcarskiej i żandarmerii watykańskiej.

Zgodnie z przepisami, nowy papież najpierw został zapytany, czy przyjmuje wybór i jakie obierze imię. Następnie odebrał pierwszy hołd od kardynałów i przeszedł do tzw. Pokoju Łez, gdzie po raz pierwszy założył białą sutannę i cały strój papieski. O godz. 19:20 na balkon bazyliki Świętego Piotra wyszedł kardynał protodiakon Dominique Mamberti i ogłosił wiadomość o wyborze 267. papieża ze słynnymi słowami "Habemus papam". Następnie oczom wiernych ukazał się kardynał Robert Francis Prevost, który przybrał imię Leon XIV. Zgodnie z tradycją, nowy papież udzielił wiernym błogosławieństwa.

Prezydent Duda reaguje na nowego papieża

Prezydent Andrzej Duda złożył na platformie X serdeczne gratulacje nowemu papieżowi Leonowi XIV.  Jak podkreślił, jest to moment "głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata".

Według prezydenta, w Polsce "przeżywamy go z wielkim wzruszeniem i nadzieją – jako naród, który – jak przypominał święty Jan Paweł II – poprzez 1000-letni ciąg swoich dziejów związał się z Kościołem Chrystusowym i ze Stolicą Rzymską szczególnym węzłem duchowej jedności".

 - Proszę przyjąć zapewnienie o gotowości Rzeczypospolitej do dalszego zacieśniania tych wyjątkowych więzi – w imię wspólnych wartości, odpowiedzialności za dobro wspólne i umacniania pokoju na świecie. Niech Bóg prowadzi Waszą Świątobliwość na drodze tej wielkiej misji - napisał prezydent Duda. 

Hiszpania gratuluje nowemu papieżowi Leonowi XIV

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez pogratulował „całemu Kościołowi katolickiemu” wyboru nowego papieża.

 – Niech jego pontyfikat przyczyni się do wzmocnienia dialogu i obrony praw człowieka w świecie potrzebującym nadziei i jedności – napisał Sanchez w mediach społecznościowych. 

Reakcja Donalda Trumpa na nowego papieża

 Wybór nowego papieża skomentował też prezydent USA Donald Trump.

To wielki zaszczyt dla naszego kraju, że mamy pierwszego amerykańskiego papieża – powiedział Trump, gratulując kardynałowi Robertowi Francisowi Prevostowi wyboru na głowę Kościoła katolickiego. 

Dodał, że nie może doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV. "To będzie bardzo znaczący moment!" – napisał prezydent. 

Prezydent Francji Macron: To historyczny moment

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w komentarzu w serwisie X, że kieruje "braterskie przesłanie do papieża Leona XIV, wszystkich katolików we Francji i na świecie". 

Oby nowy pontyfikat przyniósł pokój i nadzieję – dodał francuski prezydent, zwracając uwagę na datę 8 maja, gdy przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Węgry reagują na papieża Leona XIV

Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że wybór papieża Leona XIV daje "nową nadzieję". 

Niech Bóg błogosławi papieża Leona XIV – napisał Orban na platformie X.

 Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto podkreślił w czwartek na platformie X, że pierwsze słowa nowego papieża brzmiały: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi”.

Przywódcy UE gratulują nowemu zwierzchnikowi Stolicy Apostolskiej 

Szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Antonio Costa we wspólnym oświadczeniu pogratulowali Leonowi XIV wyboru na głowę Kościoła katolickiego.

Miliony Europejczyków czerpią codziennie inspirację z trwałego zaangażowania Kościoła na rzecz pokoju, godności ludzkiej i wzajemnego zrozumienia między narodami. Jesteśmy przekonani, że papież Leon XIV wykorzysta swój głos na arenie międzynarodowej, aby promować te wspólne wartości i zachęcać do jedności w dążeniu do bardziej sprawiedliwego i współczującego świata – napisali.

 Dalej zaznaczyli, że Unia Europejska jest gotowa ściśle współpracować ze Stolicą Apostolską, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom i pielęgnować ducha solidarności, szacunku i życzliwości. Zaś nowemu papieżowi życzyli, by jego pontyfikat był kierowany "mądrością i siłą".

Putin złożył gratulacje nowemu papieżowi Leonowi XIV

Przywódca Rosji Władimir Putin złożył gratulacje nowemu papieżowi Leonowi XIV.

Wasza Świątobliwość, proszę przyjąć moje szczere gratulacje z okazji wyboru na papieża. Jestem przekonany, że konstruktywny dialog i współpraca nawiązana między Rosją a Watykanem będą nadal rozwijać się w oparciu o wartości chrześcijańskie, które nas łączą – brzmi komunikat, opublikowany na stronie internetowej Kremla.

Putin życzył nowej głowie Kościoła katolickiego powodzenia, dobrego zdrowia i pomyślności. 

Chorwacja reaguje na nowego papieża

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović wyraził przekonanie, że papież Leon XIV "idąc śladami poprzedników, będzie orędował swoim autorytetem moralnym i siłą ducha na rzecz lepszego i szlachetniejszego świata, zakończenia konfliktów i wojen na świecie".

Nowemu zwierzchnikowi zaś życzył "zdrowia i długiego życia, a także aby w swoim pontyfikacie odniósł ogromny sukces i wytrwale budował sprawiedliwość społeczną i wspólnotową oraz mosty między ludźmi i narodami, ponieważ tego wszyscy najbardziej dziś potrzebujemy".

– Jako prezydent Chorwacji z niecierpliwością oczekuję przyszłych spotkań i współpracy z papieżem Leonem XIV w celu poprawy relacji między Republiką Chorwacji a Stolicą Apostolską, dla dobra chorwackich katolików i wszystkich ludzi w Chorwacji – zaznaczył prezydent Milanović.

Prezydent Ukrainy pogratulował Leonowi XIV

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował papieżowi Leonowi XIV wyboru podczas konklawe i rozpoczęcia pontyfikatu. Wyraził też nadzieję na wsparcie ze strony Watykanu dla wysiłków na rzecz przywrócenia sprawiedliwości i osiągnięcia pokoju w wojnie Ukrainy z Rosją.

Ukraina bardzo docenia konsekwentne stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie przestrzegania prawa międzynarodowego, potępienia agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i ochrony praw niewinnych cywilów. W tym decydującym dla naszego kraju momencie mamy nadzieję na dalsze moralne i duchowe wsparcie ze strony Watykanu dla wysiłków Ukrainy na rzecz przywrócenia sprawiedliwości i osiągnięcia trwałego pokoju – napisał Zełenski w Telegramie. 

Niemiecki kanclerz Merz pogratulował papieżowi

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz pogratulował nowo wybranemu papieżowi Leonowi XIV podkreślając, że dla wielu ludzi jest on "kotwicą sprawiedliwości i pojednania". Jego zdaniem papież daje "nadzieję i kierunek milionom wierzących na całym świecie w czasach wielkich wyzwań".

Niemiecki przywódca życzył Leonowi XIV "wielu sił, zdrowia i Bożego błogosławieństwa" w realizacji stojących przed nim zadań.

Ludzie w Niemczech z ufnością i pozytywnymi oczekiwaniami spoglądają na pontyfikat Leona XIV – zapewnił Merz.

Izrael na temat nowego papieża

Prezydent Izraela Icchak Hercog pogratulował kardynałowi Robertowi Prevostowi wyboru na głowę Kościoła katolickiego. Wyraził przy tym nadzieję, że pontyfikat Leona XIV przyniesie ze sobą "nową erę pokoju" w regionie Bliskiego Wschodu i na całym świecie.

 Obyśmy mogli zobaczyć niezwłoczny i bezpieczny powrót zakładników nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy – dodał prezydent Izraela.

Brytyjski premier Starmer złożył gratulacje papieżowi Leonowi XIV

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer pogratulował nowemu papieżowi Leonowi XIV. 

Wybór papieża Leona XIV jest momentem ogromnej radości dla katolików w Wielkiej Brytanii i na świecie, a także rozpoczyna nowy rozdział dla Kościoła na całym świecie – oświadczył Starmer.

Dalej zwrócił uwagę, że Leon XIV jest pierwszym papieżem z USA

To doniosła chwila. Jak pokazał pontyfikat papieża Franciszka, Stolica Apostolska ma szczególną rolę do odegrania w jednoczeniu ludzi i narodów w celu rozwiązania głównych problemów naszych czasów; szczególnie w zakresie zmian klimatycznych, łagodzenia ubóstwa i promowania pokoju i sprawiedliwości na całym świecie – oświadczył szef brytyjskiego rządu. 

Nowy papież Leon XIV. Kim jest kardynał Robert Prevost? Ile ma lat? Skąd pochodzi? Jakie ma wykształcenie?

Kardynał Robert Prevost urodził się 14 września 1955 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. W tym roku skończy 70 lat.

1977 r. Prevost ukończył licencjat z matematyki i rozpoczął studia filozoficzne na Villanova University w Pensylwanii. W 1978 r. wstąpił do zakonu św. Augustyna, a święcenia prezbiteratu otrzymał cztery lata później. Udało mu się również ukończyć studia teologiczne w Catholic Theological Union w Chicago. W 1985 r., w ramach prac nad doktoratem trafił na misję do Peru. Dwa lata później został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji "Matki Dobrej Rady" w Olympia Fields w stanie Illinois.

W 1985 r. Prevost wrócił do Peru, gdzie spędził kolejne lata. W 1999 r. wybrano go na prowincjała prowincji augustiańskiej "Matki Dobrej Rady" w Chicago, a ponad dwa lata później - na przeora generalnego. W 2013 r. wrócił do Chicago, by już w 2014 r. zostać mianowanym administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo. Wtedy też Prevost został biskupem. Jego zawołaniem biskupim są słowa "In Illo uno unum", podkreślające jedność chrześcijan w Chrystusie.

W 2015 r. duchowny został biskupem Chiclayo, a trzy lata później - drugim wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru. W 2019 r. papież Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, a wkrótce również członkiem Kongregacji ds. Biskupów. W 2023 r. został prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej oraz kardynałem. Później był również członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji, Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.

W lutym 2025 r. papież Franciszek mianował Prevosta na kardynała biskupa włoskiej diecezji Albano.

Quiz: historia papieży. Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 12
Który papież zrzekł się urzędu w 2013 roku?