Papież Leon XIV

i

Autor: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Watykan

Nowy papież przyjął imię Leon XIV. Dlaczego? "Pontyfikaty papieży o tym imieniu były przełomowe"

2025-05-08 20:59

W czwartek, 8 maja po godz. 18:00 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym - kardynałowie wybrali nowego papieża. Został nim Amerykanin Robert Prevost, który przyjął imię Leon XIV. Co ono oznacza? Jacy byli poprzedni papieże noszący to imię?

Spis treści

  1. Kardynałowie wybrali nowego papieża
  2. Robert Prevost, czyli papież Leon XIV - co oznacza jego imię? Jacy byli poprzedni papieże o tym imieniu?
  3. Jakim papieżem był Leon XIII?

Kardynałowie wybrali nowego papieża

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leon XIV. Wiadomość o jego wyborze ogłosił w czwartek po godz. 19:00 z balkonu bazyliki Świętego Piotra kardynał protodiakon Dominique Mamberti.

- Chciałbym, żeby pozdrowienie pokoju trafiło do naszych serc, by dotarło do waszych rodzin, do wszystkich osób, gdziekolwiek są, do wszystkich narodów, na całą Ziemię. Niech pokój będzie z wami - mówił wśród ogromnego aplauzu nowy papież.

Czytaj również: Kardynałowie wybrali. Nowym papieżem został Robert Prevost

Robert Prevost, czyli papież Leon XIV - co oznacza jego imię? Jacy byli poprzedni papieże o tym imieniu?

Katolicy z całego świata starają się obecnie dowiedzieć o nowym papieżu jak najwięcej. Chcą znać jego historię, doświadczenia, poglądy. Wiele może o nim powiedzieć również wybrane imię - Leon, pochodzące od łacińskiego leo, czyli "lew" i przywołujące skojarzenia z siłą, odwagą i duchową potęgą.

Pierwszy papież o imieniu Leon sprawował swą funkcję w latach 440-461, kolejny już w wieku VII, a następny - na przełomie VIII i XIX w. Historia ostatniego przed Prevostem Leona jako głowy Kościoła sięga przełomu XIX i XX w.

Czytaj również: Stolica Apostolska ma nowego papieża Leona XIV. Pierwsze reakcje na wybór Roberta Francisa Prevosta

Prof. Maksymilian Stanulewicz z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu powiedział w rozmowie z PAP, że pontyfikaty papieży o imieniu Leon były ważne i przełomowe dla Kościoła, choć nie zawsze dobre. Jak podkreślił, ostatnim papieżem, który nosił to imię był - o czym już wspomnieliśmy - wybrany w 1878 r. kard. Gioacchino Pecci, wówczas 69-letni metropolita Peruggi, który przyjął imię Leona XIII. - Ponieważ według kryteriów sprzed 150 lat był starcem, jego pontyfikat miał być przejściowy. Tymczasem Leon XIII dożył 93 lat i zmarł po ćwierć wieku trwającym pontyfikacie, w 1903 r. - wskazał ekspert.

W jego ocenie do historii przeszedł jako "jeden z największych papieży ery nowożytnej, twórca nauki społecznej Kościoła, który pogodził katolicyzm z kapitalizmem, animator chadecji, propagator ubezpieczeń i praw robotników". - Był papieżem, który otworzył Kościół na nowoczesność: pierwszy dał się sfilmować, jechał samochodem, leczył się poza Watykanem, popierał rozwój nauk przyrodniczych i elektryfikację - zaznaczył prof. Stanulewicz.

Ekspert dodał, że Leon XIII to także papież, który odbudował autorytet Stolicy Apostolskiej po burzliwym pontyfikacie Piusa IX. - Niech czuwa nad swym imiennikiem! - powiedział ekspert.

O. Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem, podkreślił natomiast, że spodziewa się po Leonie XIV spokojnego pontyfikatu. W ocenie zakonnika będzie on kontynuował linię papieża Franciszka, "ponieważ był z nim w bardzo zażyłych relacjach". - Myślę, że to będzie również wielki dyplomata. Jest znakomitym prawnikiem, kanonistą, a zarazem ma takiego bardzo dobrego, dyplomatycznego nosa - powiedział o. Dawidowski.

Nawiązując do imienia, które przyjął nowy następca św. Piotra, ekspert zwrócił uwagę, że "w historii Kościoła papieże, którzy nosili imię Leon, byli wielkimi, świętymi osobami, obrońcami pokoju, ale też byli obrońcami zdrowej doktryny chrześcijańskiej".

Jakim papieżem był Leon XIII?

Leon XIII opisywany jest jako jeden z pierwszych nowoczesnych papieży, który był otwarty na zmiany na świecie i reagował na nie. Dużą uwagę poświęcał kwestiom społecznym, zyskując przydomek "papieża robotników". W encyklice "Rerum novarum" odwoływał się do solidaryzmu społecznego, pisał o godności pracy, konieczności zapewnienia praw socjalnych pracownikom i roli państwa w ich ochronie. Podkreślał prawo do własności prywatnej, zwracając równocześnie uwagę na rolę związków zawodowych.

Dokument był reakcją na rosnące w siłę ruchy socjalistyczne i komunistyczne. Leon XIII odrzucał te ideologie, krytykując również nieuregulowany kapitalizm i wyzysk pracowników. "Rerum novarum" była pierwsza w historii encykliką poświęconą sprawom społecznym. Uchodzi za przełomowy dokument stanowiący fundament nowoczesnej nauki społecznej Kościoła, do której odwołują się partie polityczne i ruchy związane z nurtem chrześcijańskiej demokracji (chadecji).

W odróżnieniu od konserwatywnego poprzednika, Piusa IX, był bardziej nastawiony na dyplomację i dialog z rządami państw. Udało mu się m.in. doprowadzić do końca wymierzonej w katolicyzm polityki Kulturkampfu w Cesarstwie Niemieckim czy nawiązać relacje dyplomatyczne z Rosją. Leon XIII uchodził za intelektualistę, człowieka otwartego na naukę i kulturę, otworzył dla naukowców wszystkich wyznań Tajne Archiwa Watykańskie, założył też zajmujące się astronomią Obserwatorium Watykańskie.

Pecci w momencie wyboru miał 67 lat, z powodu wieku i problemów zdrowotnych spodziewano się, że jego pontyfikat będzie krótki. Leon XIII kierował jednak Kościołem katolickim przez ponad 25 lat i był to czwarty najdłuższy pontyfikat w historii.

Przyszły papież urodził się w zubożałej rodzinie szlacheckiej w miasteczku Carpineto w regionie Lacjum. Kształcił się w kolegium jezuickim w Viterbo. Był doktorem teologii oraz obojga praw, kanonicznego i świeckiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 grudnia 1837 r. W 1843 r. otrzymał tytuł arcybiskupa i został nuncjuszem apostolskim w Belgii. Trzy lata później został arcybiskupem Perugii i sprawował tę funkcję do 1878 r.

Czytaj również: Jakie poglądy ma nowy papież? Poglądy Leona XIV, jaki to będzie pontyfikat?

kard. Robert Prevost nowym papieżem, przyjął imię Leon XIV