Rosja. Nagrania mężczyzn wysyłanych na wojnę. „Tato, papa!, „Mamo, wrócę!

i

Autor: YouTube/Meduza

Rosja. Nagrania mężczyzn wysyłanych na wojnę. „Tato, papa!", „Mamo, wrócę!"

2022-09-24 10:27

W mediach społecznościowych publikowanych jest wiele nagrań, na których widać wyjeżdżających na wojnę na Ukrainę zmobilizowanych Rosjan. Bliscy żegnają ich oklaskami albo płaczem. Część wideo pokazuje mężczyzn spożywających alkohol albo już będących w stanie upojenia.

Zbiór nagrań przedstawiających wyjazd Rosjan na wojnę i ich pożegnania publikuje "Nowaja Gazieta. Jewropa" . - Czytelnicy przysyłają nam wideo, na których zmobilizowani Rosjanie wysyłani są na wojnę. Na tej kompilacji widać prawdziwą Rosję - pisze portal.

https://t.me/novaya_europe/6415

Kompilację nagrań opublikował też m.in. niezależny portal Meduza:

„Tato, papa!", „Mamo, wrócę!"

Na nagraniach widać m.in. mężczyzn odjeżdżających autobusami, w tym szkolnymi; na pojeździe jest napis "Dzieci". Wyjeżdżających żegnają bliscy: niektórzy klaszczą i machają, inni płaczą. Filmiki pokazują też zataczających się mężczyzn, zmobilizowanego leżącego w trawie. Na jednym z nagrań duchowny skrapia mężczyzn wodą święconą.

- Tato, papa! - słychać w tle głos płaczącego dziecka. -Mamo, wrócę! - krzyczy na innym nagraniu zmobilizowany mężczyzna. - To nie jest wojna, to polityka! - kłóci się z pracowniczką wojskowej komisji uzupełnień mężczyzna.

W piątek Meduza napisała, że Rosja planuje zmobilizować 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast. W Moskwie mobilizacja na wojnę z Ukrainą ma objąć 16 tys. ludzi, a w Petersburgu - ok. 3 tys.

W czwartek Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na źródło w administracji prezydenta Rosji, podała, że utajniony punkt 7 dekretu Władimira Putina pozwala ministerstwu obrony na mobilizację miliona osób. Oficjalnie władze mówią o 300 tys. osób.

Gen. Bogusław Pacek: Zagrożenie bronią atomową nie było tak poważne od lat