Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Rój meteorów nad Polską – kiedy zobaczymy Geminidy?

2021-11-24 10:31

Geminidy to rój meteorów powstały w wyniku rozpadu planetoidy (3200) Phaethon. Meteory te są jednymi z najobfitszych, jakie można zaobserwować w ciągu całego roku na nocnym niebie. Kiedy będziemy mogli zobaczyć Geminidy i w którą stronę powinniśmy patrzeć, żeby zobaczyć ich jak najwięcej dowiecie się z artykułu.

Geminidy 2021 – gdzie ich wypatrywać?

Gwiazdozbiór Bliźniąt bardzo łatwo możemy zlokalizować na zimowym niebie. Jasne gwiazdy należące do tej konstelacji znajdziemy powyżej konstelacji Oriona. Dla podpowiedzi załączamy zdjęcie opracowane przez portal astrofan.pl

Dla osób, które nie znają się gwiazdozbiorach mamy dobrą wiadomość, bo jeśli nie wiecie gdzie szukać konstelacji Bliźniąt to i tak macie szansę na zobaczenie Geminidów, bo meteory widać będzie na całym niebie, chociaż najwięcej będzie właśnie w pobliżu gwiazdozbioru Bliźniąt.

Maksimum roju przypada na noc z 13 - 14 grudnia (chociaż pojedyncze widać będzie od 7 do 17 grudnia). W trakcie trwania szczytu Geminidów ilość „spadających gwiazd” jakie będzie można zaobserwować wynosi około 100-120 meteorów na godzinę! To więcej niż możemy zaobserwować w trakcie obserwowania sierpniowych Perseidów. Geminidy najlepiej obserwować z ciemnego miejsca oddalonego od miejskich świateł. Ponieważ to grudniowe meteory to do obserwacji należy się odpowiednio przygotować. Obserwacje meteorów najwygodniej będzie prowadzić siedząc na leżaku lub leżąc na materacu lub karimacie. Oczywiście trzeba pamiętać o tym aby się ciepło ubrać i zabrać ze sobą ciepły napój. Ponieważ Geminidy będą widoczne na całym niebie warto wybrać część nieba, która jest najciemniejsza i najmniej zasłonięta drzewami czy budynkami. Potem wystarczy tylko cieszyć się widokiem meteorów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Gdzie wypatrywać geminidów?

i

Autor: ilustracja: astrofan.pl Gdzie wypatrywać geminidów?