Upały nie odpuszczają, a w czwartek wydarzy się to! [Prognoza IMGW na 6.09.2024]

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne, Creative Commons Chmury i słońce - prognoza pogody / zdjęcie ilustracyjne

Ciekawostki

Rekordy temperatur coraz bliżej. Co nas czeka w najbliższych latach?

2025-05-28 9:59

W ciągu najbliższych pięciu lat średnia globalna temperatura może zbliżyć się do krytycznego poziomu 2°C powyżej epoki przedindustrialnej – ostrzega Światowa Organizacja Meteorologiczna. Choć nie oznacza to jeszcze trwałego złamania porozumienia paryskiego, naukowcy są zaniepokojeni tempem zmian i potencjalnymi skutkami dla klimatu, rolnictwa i zdrowia publicznego.

Przekroczenie 2°C coraz bardziej realne

Średnia globalna temperatura w latach 2025–2029 będzie wyższa o 1,2°C do 1,9°C względem poziomu z lat 1850–1900. Eksperci WMO wskazują, że średnia z całego pięcioletniego okresu prawdopodobnie przekroczy próg 1,5°C. Oznacza to, że rok podobny do rekordowego 2024 (kiedy temperatura wzrosła o 1,6°C) stanie się normą, a nie wyjątkiem.

Prognozy są szokujące, bo pokazują, że wzrost temperatury powyżej 1,5°C stanie się zjawiskiem powszechnym – ocenił Adam Scaife z Met Office Hadley Centre. Dodał też, że po raz pierwszy modele komputerowe wskazują na realną możliwość osiągnięcia 2°C już w jednym z nadchodzących lat. – Jeszcze kilka lat temu to było niemal niemożliwe – dodał ekspert.

Regiony najbardziej zagrożone zmianami

Zgodnie z raportem, niektóre regiony świata szczególnie odczują skutki nadchodzących zmian. Od maja do września w latach 2025–2029 może wystąpić wyjątkowo mokry okres w Afryce (region Sahelu), północnej Europie, Alasce, północnej Syberii i Azji Południowej. Przeciwnie będzie w Amazonii – tam przewiduje się susze i spadek opadów.

Najbardziej niepokojące prognozy dotyczą Arktyki, gdzie tempo ocieplenia już teraz przewyższa średnią globalną. WMO prognozuje, że temperatura w tym regionie może wzrosnąć aż o 2,4°C powyżej średniej z lat 1991–2020. To oznacza ogromne zagrożenie dla lodowców, zwierząt arktycznych i globalnego poziomu mórz.

Ekstremalne zjawiska, realne zagrożenia

Eksperci szacują, że istnieje 1-procentowe ryzyko przekroczenia progu 2°C już w jednym z najbliższych pięciu lat. Choć to wciąż mało prawdopodobne, ewentualność ta mogłaby zbiec się z naturalnym zjawiskiem El Niño, które dodatkowo podnosi globalne temperatury. WMO nie przewiduje jednak obecnie silnych oznak ani El Niño, ani jego przeciwieństwa – La Niña.

Istnieje szansa, że w ciągu pięciu lat temperatury gwałtownie wzrosną. Nikt tego nie chce, ale na to wskazuje nauka – ostrzegł Leon Hermanson, starszy klimatolog Met Office. Zdaniem Ko Barretta, zastępcy sekretarza generalnego WMO, po dziesięciu najgorętszych latach w historii nie widać żadnych oznak ochłodzenia. – To oznacza rosnący negatywny wpływ na gospodarki, nasze życie codzienne, ekosystemy i planetę – podsumował.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jak przygotować balkon na letnie upały i ulewy? Stylowe i funkcjonalne aranżacje - zdjęcia!

Małgorzata Kożuchowska nie odpuszcza nawet w upały. Tak gwiazda poświęca się dla idealnej sylwetki!