Putin na celowniku własnych generałów. „Rosjanie usłyszeliby, że dostał ataku serca”

2022-06-06 10:29
Ukraińcy potwierdzają pogłoski. Putin rzeczywiście jest chory
Autor: Unsplash

Rosyjscy generałowie tracą cierpliwość do Putina. Według informacji podanych przez „The Sun” prezydent Rosji może zostać potajemnie zlikwidowany, a jego śmierć przedstawiona obywatelom jako „atak serca”. Śmierć dyktatora, jak zaznacza brytyjski dziennik, to nic dobrego dla Ukrainy, która w takiej sytuacji może mocniej ucierpieć.

Rosyjscy generałowie mają być wściekli na Władimira Putina, za to jak prowadzi wojnę w Ukrainie. Dziennik „The Sun” opisuje, że ich frustracja jest na tyle duża, że mogą doprowadzić do zamachu stanu. Jednym z możliwych scenariuszy jest zabicie prezydenta Rosji przez służby bezpieczeństwa, które nagłą śmierć mogłyby wytłumaczyć złym stanem zdrowia i atakiem serca. - FSB uważa, że Putina trzeba usunąć, ponieważ stał się miękki w sprawie Ukrainy. Wycofał się z Kijowa i dopiero teraz koncentruje się na Donbasie – mówił dla „The Sun" Robert Thornton, ekspert ds. bezpieczeństwa King's College w Londynie. Jego zdaniem, do wykonania zadania może zostać wykorzystany wywiad wojskowy GRU. Sam moment usunięcia Putina, może nastąpić niedługo, gdy wojskowi dojdą do wniosku, że działania w Donbasie, mogą zakończyć się tak samo, jak próba przejęcia władzy w Kijowie. Wcześniej prezydentowi Rosji ma zostać postawione ultimatum, aby ten odszedł z rządu.

Rutkowski tropi kolejnego oszusta

Putin na celowniku własnych generałów. Za dużo strat

Według eksperta rychłe odsunięcie Putina od władzy nie byłoby problematyczne, ze względu na jego stan zdrowia.

- Telewizja podałaby nagle, że prezydent nie czuje się dobrze. Rosjanie usłyszeliby, że "dostał ataku serca z powodu stresu spowodowanego specjalną operacją wojskową", a potem, że jest już nowy przywódca - tłumaczył Robert Thornton.

Taki scenariusz ma być spowodowany tym, że Rosja odnosi wiele strat w wojnie z Ukrainą, przede wszystkim w ludziach. Ukraińskie służby podały, że w czasie konfliktu zginęło już ponad 31 tys. rosyjskich żołnierzy.

- Z pewnością pojawią się problemy z morale w armii, problemy z przywództwem, a młodsi oficerowie i szeregowi zapytają: po co to robimy? - mówił ekspert.

Usunięcie Putina to zły znak dla Ukrainy i Zachodu

Zdaniem Thortona usunięcie Putina mogłoby być ryzykowne zarówna dla Ukrainy, jak i Zachodu. Miejsce dyktatora może zająć osoba, która zdecyduje o ponownym ataku na Kijów, np. "generał Gierasimow, który stoi na czele rosyjskiej armii lub ultranacjonalista Aleksander Bortnikow, który kieruje FSB".

Jak Putinowi udało się zdobyć władzę?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej o jego historii.

Listen to "Poznajemy historię Władimira Putina - najbardziej znienawidzonego człowieka świata" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze