Potężna eksplozja w bazie wojskowej w Iraku. Kto za tym stoi?

i

Autor: pixabay, Twitter/print screen

Konflikt

Potężna eksplozja w bazie wojskowej w Iraku. Kto za tym stoi?

2024-04-20 8:14

Potężna eksplozja wstrząsnęła bazą wojskową znajdującą się niedaleko Bagdadu w Iraku. Wybuch nie spowodował ofiar a jedynie straty materialne. Izrael i USA podkreślają, że nie mają nic wspólnego z wybuchem w Iraku.

Silna eksplozja wstrząsnęła około północy w piątek bazą wojskową położoną na południe od stolicy Iraku - Bagdadu, w której zakwaterowani są żołnierze tzw. Ludowych Sił Mobilizacyjnych (PMF) i byli członkowie proirańskich ugrupowań paramilitarnych - poinformowały irackie służby bezpieczeństwa.  Według tych służb, wybuch był rezultatem „ataku z powietrza”, ale dotychczas nie ustalono kto go dokonał. Wybuch nie spowodował ofiar a jedynie straty materialne.

Natomiast przedstawiciel irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, cytowany przez AFP, mówił, że "jedna osoba zginęła a osiem zostało rannych".

Członkowie PMF poinformowali, że celem ataku było dowództwo ich sił w bazie Kaiso, w pobliżu miasta Iskandariya, odległego o ok. 50 km na południe od Bagdadu.

Przedstawiciele władz irackich dotychczas nie wypowiedzieli się na ten temat. Ugrupowanie PMF początkowo zrzeszało rozmaite frakcje irackich sił zbrojnych, w tym proirańskich. Później zostało uznane przez rząd Iraku za część sił zbrojnych.

Zdaniem CNN, powołującej się na izraelskiego urzędnika, Tel Awiw nie ma żadnego związku z eksplozjami w Iraku. Także Centralne Dowództwo USA oświadczyło, że Stany Zjednoczone nie przeprowadziły ataków w Iraku. Połączona wspólna grupa zadaniowa, która dowodzi operacją Inherent Resolve, wielonarodową misją mającą na celu pokonanie Państwa islamskiego, również stwierdziła, że koalicja pod przywództwem USA nie przeprowadziła żadnych ataków w Iraku.