Po kim dziedziczy się inteligencję, a po kim urodę? Naukowcy już wiedzą!

2022-11-18 14:50
Po kim dziedziczy się inteligencję, a po kim urodę? Naukowcy już wiedzą!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wykapany tata? Jest taka sama jak jej matka? Naukowcy już wiedzą, po kim dziecko dziedziczy urodę, a po kim inteligencję! Ta genetyczna zagadka nie jest oczywiście jeszcze do końca rozwiązana, jednak wszystko wskazuje na to, że w ludowych mądrościach i przysłowiach jest wiele prawdy!

Spis treści

  1. Po kim dziedziczymy inteligencję?
  2. Piękna mama... brzydkie dzieci?

Po kim dziedziczy się urodę, a po kim inteligencję? Nowe badania mogą was zszokować! Naukowcy z Medical Research Council w Glasgow przeprowadzili niezwykłe badania. Dzięki nim udało się ustalić, w jaki sposób przewidzieć inteligencję dziecka po porodzie. Okazuje się, że wiele zależy od genów i to bardzo konkretnego członka rodziny!

Po kim dziedziczymy inteligencję?

Chcesz wiedzieć, czy twoje dziecko będzie mądre? Wszystko zależy od IQ jego mamy! Za dziedziczenie inteligencji odpowiedzialny jest bowiem chromosom X. Kobiety mają ich dwa, podczas gdy mężczyźni posiadają jeden chromosom X i jeden Y. Według naukowców inteligencja dziecka niemal we wszystkich przypadkach mieści się w 15 punktów IQ kobiety. Oczywiście pamiętać należy, że tylko do 60% naszej inteligencji jest dziedziczonej po przodkach. Na jej rozwój wpływ mają już czynniki zewnętrzne, a wśród nich wykształcenie, warunki, w jakich dziecko się rozwija, wychowanie i środowisko. Nie bez znaczenia jest tu również odpowiednie odżywianie.

Vlog z Kataru: Tak wygląda hotel reprezentacji Polski

Piękna mama... brzydkie dzieci?

To jednak niejedyna zagadka genetyki, nad którą naukowcy pochylali się w ostatnim czasie. Skoro już wiem, po kim dziedziczy się inteligencję, to warto byłoby również dowiedzieć się, kto odpowiada za naszą urodę. Okazuje się bowiem, że to wcale nie takie oczywiste, do kogo dziecko będzie podobne! Niemieccy badacze przeanalizowali zdjęcia około 90 rodzin, oceniając je pod względem podobieństw i atrakcyjności. Wniosek? Im ładniejsza była kobieta, tym częściej dziecko... przypominało swojego tatę! Podobieństwo między dzieckiem a ojcem wzrastało również w tych przypadkach, gdy rodzic był mało atrakcyjny. Czy rzeczywiście tak jest? Z pewnością istnieje wiele przykładów, które podważają tę teorię, jednak nauka nie będzie się poddawać, póki rzeczywiście nie rozgryzie tej wielkiej zagadki.

Quiz. Andrzejki 2022 za pasem. Czy znasz wszystkie wróżby? Sprawdź, czy umiesz lać wosk, czy tylko wodę

Pytanie 1 z 9
Na początek coś łatwego. Najpopularniejsza andrzejkowa wróżba to:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze