pies

i

Autor: pixabay.com

Pies w zamkniętym nagrzanym samochodzie. Czy można zbić szybę?

2021-06-18 14:15

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy właściciel psa zostawia go w samochodzie, a sam udaje się chociażby na zakupy, do banku czy na pocztę. Często nie zdaje sobie sprawy, że zostawienie czworonoga w samochodzie może doprowadzić nawet do jego śmierci, zwłaszcza w przypadku, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura. Co może zrobić zwykły przechodzień widząc takie zdarzenie? Czy można zbić szybkę, aby uratować psa?

O przypadkach zostawiania psa w samochodzie podczas upalnych dni słyszeli już chyba wszyscy. Policja rok w rok apeluje do właścicieli czworonogów, aby nie zostawiać ich w zamkniętym pojeździe w nasłonecznionych miejscach. Temperatura w środku może wtedy sięgnąć nawet 90 stopni C! Nawet przy lekko uchylonej szybie w takiej sytuacji, zwierzę i tak nie ma szans na swobodę. Co więcej, może się to dla niego tragicznie skończyć. Organizacje dbające o dobro zwierząt alarmują, że przypadki zostawiania psa w zamkniętych samochodach muszą się wreszcie zakończyć i edukują społeczeństwo. Jednak cały czas dochodzi do tego typu zdarzeń. Jak w takim razie powinniśmy się zachować widząc męczącego się zamkniętego psa w samochodzie? Czy wolno nam zbić szybę? Przepisy prawne nie pozostawiają złudzeń. 

Jeżeli zagrożone jest życie psa w samochodzie - możemy wybić szybę 

Co do zasady, wybicie szyby i zniszczenie cudzego mienia jest czynem zabronionym. Jeżeli wybijemy ją w czyimś oknie, bez uzasadnionej przyczyny, zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. W związku z tym, w przypadku zamkniętego psa w samochodzie i podjęcia szybkiej reakcji przechodzącej osoby obok, mogą pojawić się pewne wątpliwości. Czy można zbić szybę, aby ratować psa, skoro mogą się z tym wiązać dla mnie konsekwencje prawne? Otóż, w takim przypadku tak, można. Wszystko dlatego, że mamy tutaj do czynienia ze stanem wyższej konieczności i występuje zagrożenie życia żywej istoty. Nie zostaniemy pociągnięci do żadnej odpowiedzialności karnej, jeżeli wybijemy szybę nagrzanego pojazdu, w którym znajdował się pies lub ktoś inny.

Pies w nagrzanym samochodzie. Co jeszcze można zrobić?

Wybicie szyby dla niektórych może okazać się niekoniecznie właściwe, ryzykowne, a w niektórych sytuacjach może być nawet niebezpieczne dla psa. Jeżeli już się zdecydujemy na ten krok, warto pamiętać, aby szyba, którą chcemy wybić, znajdowała się jak najdalej od czworonoga. Ostatecznie jednak, nie każdy z nas umie zrobić cos takiego, a czasem nie ma nawet odwagi. Żeby wybić szybę, trzeba mieć pod ręką specjalny przedmiot, chociażby kamień albo młotek. Co jeszcze można zrobić, aby zapobiec męczarniom zwierzaka w nagrzanym samochodzie? Jak najszybciej skontaktować się policją, strażą miejską. Jeżeli zaparkowany samochód z psem znajduje się np na parkingu strzeżonym, można spróbować znaleźć właściciela przy pomocy parkingowego. Pamiętajmy jednak, że musimy reagować szybko. Pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie ma systemu samo chłodzenia się. Szybko może dojść u niego do przegrzania się i odwodnienia. 

Raport z anteny 26.05, godz.10

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?