Pogoda

i

Autor: Pexels

Oblodzenia, wiatr o sile huraganu. IMGW bije na alarm

2023-03-12 13:29

W całej Polsce pogoda będzie pozostawiała dziś wiele do życzenia. W niektórych częściach kraju obowiązują ostrzeżenia przed naprawdę silnym wiatrem, w innych największym problemem będą oblodzenia. Warto zachować szczególną ostrożność.

IMGW wydaje ostrzeżenia

Pogoda w Polsce zastosowała się do popularnego powiedzenia: "w marcu jak w garncu". Raz mamy za oknami wiosenne słońce, by chwilę potem walczyć ze śnieżycami. Dzisiejsza prognoza pogody należy raczej do tej drugiej kategorii i zdecydowanie jest dość niepokojąca.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla północnej części kraju. Wiatr może osiągać w porywach do 85 km/h. Z kolei na wschodzie i południowym-wschodzie kraju mogą wystąpić oblodzenia.

Wszystko to dlatego, że Polska wciąż pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia pod wpływem niżu Diethelm przemieszczającego się znad Niemiec. To właśnie cyklon Diethlem sprawił, że w ostatnich godzinach pogoda w Polsce była mroźna i wietrzna.

Czytaj także: Lawinowa trójka w Tatrach. Silny wiatr i śnieg utrudniają wędrówki

Niedzielne alerty pierwszego stopnia

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

W niedzielę alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed silnym wiatrem wydano dla województw: zachodniej części warmińsko-mazurskiego (powiaty: braniewski i elbląski), północnej części woj. pomorskiego (powiaty nowodworski, Gdańsk, pucki, wejherowski, lęborski, słupski), północnej części zachodniopomorskiego (powiaty: sławieński, koszaliński, kołobrzeski, gryficki, kamieński, Świnoujście).

IMGW ostrzega również przed oblodzeniami, które mogą wystąpić na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego, a także wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz południowej części podlaskiego. Dla tych terenów również wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Dalsze prognozy pogody

W nocy z niedzieli na poniedziałek w całym kraju będzie pochmurnie. Nadejdą również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W rejonie rozpogodzeń na Suwalszczyźnie temperatura spadnie do -8 stopni C, na pozostałym obszarze Pomorza i Polski wschodniej do -3/-4 stopni. W zachodniej połowie Polski, w strefie opadów deszczu, prognozowana temperatura minimalna wyniesie 1 stopień C na plusie.

Zelżeje również wiatr, który nie będzie dłużej porywisty. Jedynie na szczytach gór może osiągać zawrotne wartości do 100 km/h, wywołując zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj także: Raciborowice. Matka z dzieckiem wyłowieni z wyrobiska nie żyją

Totalny paraliż na drogach. Powodem wypadki i trudna pogoda
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE