Nowe limity m.in. na siłowniach i w restauracjach. Co z niezaszczepionymi? Minister zdrowia podał, jak będą wyglądać

i

Autor: canva/twitter MZ Nowe limity m.in. na siłowniach i w restauracjach. Co z niezaszczepionymi? Minister zdrowia podał, jak będą wyglądać

Nowe limity m.in. na siłowniach i w restauracjach. Co z niezaszczepionymi? Minister zdrowia podał, jak będą wyglądać kontrole

2021-11-29 15:01

Nowe obostrzenia w Polsce, to m.in. zmniejszone limity w takich miejscach jak restauracje, siłownie czy imprezy sportowe. Limity nie dotyczą jednak osób zaszczepionych. Czy będą kontrole paszportów covidowych? Minister zdrowia na konferencji prasowej zapowiedział, jak może to wyglądać.

Nowe obostrzenia w Polsce od 1 grudnia. Minister zdrowia na konferencji prasowej ogłosił zmiany w restrykcjach w związku rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa - Omikron. Adam Niedzielski zapowiedział uszczelnienie granic - czyli zakaz lotów do siedmiu krajów oraz wydłużenie kwarantanny do 14 dni dla osób podróżujących ze strefy non-Schengen.

To jednak nie wszystko. Zmniejszone zostaną też limity m.in. na siłowniach, w kościołach, restauracjach czy imprezach sportowych. Od 1 grudnia obowiązywać będzie limit zapełnienia do 50 procent. Co ważne, osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach. Czy to oznacza, że konieczne będzie pokazywanie paszportów covidowych? Co z osobami niezaszczepionymi?

Ogromny pożarna ul. Jagiellońskiej w Olsztynie

Jak podkreślił Adam Niedzielski, "nie ma podstawy prawnej, by żądać okazania paszportu covidowego. Ale jest podstawa, by nie wpuszczać osoby, jeśli go nie pokaże". Minister zdrowia zapowiedział, że poszczególne obiekty mogą zmienić swoje regulaminy. Zapowiedział również większe kontrole we wszystkich obiektach.

Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy - powiedział minister zdrowia

Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego. Niemniej (...) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – podkreślił Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia obowiązywać będą od 1 do 17 grudnia.

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?