Katarzyna Zdziebło

Autor: PAP/EPA/Etienne Laurent

Nowa gwiazda w lekkoatletyce: Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią świata w chodzie!

2022-07-22 18:34

Katarzyna Zdziebło została wicemistrzynią świata w chodzie na 35 km i powtórzyła sukces ze startu na 20 km. Jest drugą polską lekkoatletką, która z mistrzostw globu wróci z dwoma medalami - w 2007 roku w Osace Marek Plawgo wywalczył brąz w biegu na 400 m przez płotki oraz w sztafecie 4x400 m.

Nikt z biało-czerwonych w MŚ nie zdobył jednak wcześniej dwóch medali indywidualnych. To zarazem dwa pierwsze polskie medale w kobiecym chodzie.

W Eugene biało-czerwoni na podium stali dotychczas czterokrotnie. Poza 25-letnią zawodniczką LKS Stali Mielec dokonali tego młociarze - triumfował Paweł Fajdek, a drugi był Wojciech Nowicki.

Łączny dorobek polskich lekkoatletów w rozgrywanych od 1983 roku MŚ to 63 medale: 19 złotych, 19 srebrnych i 25 brązowych.

Zdziebło, która ukończyła studia medyczne, jest podopieczną trenera Grzegorza Tomali. Przed rokiem do niespodziewanego triumfu olimpijskiego na dystansie 50 km doprowadził on swojego syna Dawida.

Po raz drugi w Eugene wygrała niezagrożona Peruwianka Kimberly Garcia Leon, a trzecia ponownie była Chinka Shijie Qieyang.

Druga z Polek - Olga Niedziałek - zajęła 11. miejsce.