Kierowca

i

Autor: Pixabay.com Nie masz ubezpieczenia? Licz się z kosztowną karą, nawet 5 tysięcy złotych!

Nie masz ubezpieczenia? Licz się z kosztowną karą, nawet 5 tysięcy złotych!

2021-09-27 12:16

Masz ubezpieczenie samochodu? Jeżeli zapomniałeś wykupić nowe OC to możesz spodziewać się przykrej wiadomości. Niestety, ale liczy się każdy dzień zwłoki. Za jeden dzień kara wyniesie już kilkaset złotych, a każdy kolejny to dodatkowe koszty. W 2021 roku kary za brak ważnego ubezpieczenia mogą wynieść maksymalnie do 5,6 tys. zł! Skąd biorą się tak astronomiczne kwoty?

Zapominalstwo bywa kosztowne. Niestety, ale nowe przepisy nie są pobłażliwe dla kierowców, którzy zwlekają z wykupieniem nowego ubezpieczenia OC. Jeżeli zbliża się termin to lepiej nie czekać i zadbać o nie wcześniej. Dlaczego? W innym przypadku możemy się nieźle zdziwić. Kary w 2021 roku mogą wynieść nawet 5,6 tys. złotych. Już trzy dni zwłoki to kara, która wynosi ponad 1100 złotych. Dlaczego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada coraz większe kary? Czy można w jakiś sposób uniknąć płacenia astronomicznych sum za kilka dni zwłoki?

CZYTAJ TAKŻE: Rząd będzie ZABIERAŁ SAMOCHODY! Nowe prawo może wejść w życie JUŻ OD MARCA!

Masz ubezpieczenie? Jeżeli nie, to licz się z kosztowną karą

Kierowcy mają obowiązek ochrony pojazdu w ramach OC, a to określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Od czego zależy wysokość kary? Ta zmienia się praktycznie co rok, bo zależy od płacy minimalnej, którą określa rząd. W tym roku najwyższa kara za brak ważnego OC wynosi 5600 zł – dwukrotność najniższej płacy, czyli 2800 brutto.

Jakie kary za brak OC?

Najwyższy wymiar kary obejmie kierowców, którzy zwlekali więcej niż 14 dni. Niezależnie od tego, czy było to 15 dni, czy kilka miesięcy. Osoby, które spóźniły się z wykupieniem nowego OC do 3 dni zapłacą jedynie 20% kary, czyli 1120 zł. Jeżeli kierowcy zmieszczą się w przedziale od 4 do 14 dni, wówczas czeka ich kara w wysokości 50% maksymalnej kwoty czyli 2800 zł.

Wysokość kary zależy też od pojazdu, który nie został ubezpieczony na czas.

  • samochody osobowe: dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • pozostałe pojazdy: równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kary za brak OC: można ich uniknąć?

Czy można jakoś uniknąć kary za brak ważnego OC? Można, ale tylko w kilku przypadkach. W ciągu 30 dni należy dostarczyć dokumenty, które świadczą o tym, że:

  • Samochód był ubezpieczony, ale to towarzystwo ubezpieczeniowe popełniło błąd i przekazało błędną informację do odpowiedniego urzędu.
  • W okresie określonym w wezwaniu samochód został skradziony.

Kara może przyjść również kierowcom, którzy sprzedali swój samochód, a mimo to zostali wezwani do zapłaty. Wówczas musimy przedstawić dowód sprzedaży auta, a także dokument, który potwierdzi, że w dniu sprzedaży samochód miał ważne OC.

Nietypowa kradzież w sklepie elektronicznym

Kary za brak OC

Pytanie 1 z 1
Czy kary za brak OC są zbyt wysokie?