Pierwsze zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba (JWST)

i

Autor: internet / TouTube / @James Webb Space Telescope (JWST)

NASA opublikuje pierwsze zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba [DATA]

2022-07-10 16:39

Na ten moment badacze kosmosu z całego świata czekają z zapartym tchem. Już wkrótce NASA opublikuje pierwsze zdjęcia z najlepszego kosmicznego teleskopu Jamesa Webba. Zapowiedziano już datę oraz listę obiektów kosmicznych, których zdjęcia zostaną opublikowane. Szczegółowe informacje znajdziecie w artykule. Zapraszamy!

Pierwsze zdjęcia z kosmicznego teleskopu Jamesa Webba 

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to zdaniem naukowców instrument tak potężny, że pozwoli ludziom zajrzeć do początków wszechświata. Teleskop został wysłany w przestrzeń kosmiczną 25 grudnia 2021 r. Jest to najnowsze obserwatorium kosmiczne, którego zadaniem będzie obserwacja wszechświata. Chociaż Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajduje się w kosmosie od ponad pół roku to ze względu na bardzo skomplikowany etap przygotowywania do rozpoczęcia prac naukowych i odległość, na jaką został wysłany (znajduje się on około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi) pierwsze zdjęcia NASA ma udostępnić dopiero 12 lipca – odliczanie już trwa, a zdjęcia w pierwszej kolejności zdjęcia zostaną umieszczone zapewne na stronie NASA poświęconej JWST. Niedawno opublikowano zdjęcia testowe z teleskopu (zdjęcie znajdziecie poniżej tego artykułu), które zachwyciły naukowców.

Teraz NASA udostępniła listę obiektów, które zobaczymy w pierwszej kolejności i są to:

  • Mgławica Carina - jedna z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie;
  • WASP-96 b (widmo), czyli wielka planeta gazowa poza Układem Słonecznym;
  • Mgławica Pierścień Południowy - jest to rozszerzający się obłok gazu otaczający umierającą gwiazdę;
  •  Kwintet Stephana - grupa galaktyk oddalona od Ziemi o około 290 mln lat świetlnych;
  • SMACS 0723 – masywne grupy galaktyk.

Czy nowy teleskop spełni oczekiwania naukowców i pozwoli nam dowiedzieć się więcej o kosmosie i tym jak powstał? Dowiemy się już wkrótce.