Narodowy Spis Powszechny 2021: Zarobki rachmistrzów, wymagania dla kandydatów! [SZCZEGÓŁY]

2021-02-03 18:10
Google, komputer / zdjęcie ilustracyjne
Autor: Pixabay Google, komputer / zdjęcie ilustracyjne

Wkrótce ruszy Narodowy Spis Powszechny 2021. Władze samorządowe szukają osób, które będą rozmawiać z mieszkańcami i na tej podstawie wypełniać specjalne ankiety. Ile zarabia rachmistrz? Jakie są wymagania dla kandydatów? Sprawdzamy i szczegółowo objaśniamy! Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Narodowy Spis Powszechny odbywa się raz na 10 lat. Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego jest to bardzo ważne i jednocześnie największe przedsięwzięcia statystyczne podejmowane nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Państwo pyta obywateli "„ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotniejsze informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Narodowy Spis Powszechny 2021 ruszy w kwietniu. Obecnie trwają poszukiwania osób, które będą przeprowadzały rozmowy z mieszkańcami i wypełniały specjalne ankiety. Jakie warunki trzeba spełniać, by zostać rachmistrzem? Na jakie zarobki mogą liczyć takie osoby? Na wszystkie te pytanie odpowiadamy na naszej stronie internetowej. 

Marcin Maciejczak i jego droga do sławy! Usłyszeliśmy go rok temu

Rachmistrz - jakie wymagania? 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Rachmistrz - jak się zgłosić? 

Można to zrobić w przynależnym do miejsca Waszego zamieszkania urzędzie. Wystarczy wysłać zgłoszenie pocztą, mailem lub złożyć je osobiście w siedzibie urzędu. Jest też opcja online. Za pośrednictwem platformy ePUAP: należy wybrać formularz wniosek ogólny do urzędu i dołączyć w załączniku skan podpisanej oferty (plik w formacie.jpg,.pdf). 

Swoje zgłoszenia można przesyłać maksymalnie do 9 lutego. 

Rachmistrz - ile można zarobić? 

To pytanie, które pojawia się bardzo często. Do tej pory stawka zależała od rodzaju przeprowadzonej ankiety. Za rozmowę telefoniczną rachmistrz otrzymywał 4 złote brutto. Z kolei za ankietę przeprowadzoną osobiście 6 złotych brutto. Wszystko jednak wskazuje na to, że stawki te zostaną ujednolicone. Wszystko oczywiście przez pandemię koronawirusa. 

Za każdą poprawnie wypełnioną ankietę rachmistrz otrzymywałby 6 zł brutto. Ostateczne decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły. Praca odbywa się na podstawie umowy zlecenie. Trudno określić, ile ankiet będzie w stanie wypełnić jedna osoba podczas całego dnia pracy, dlatego też ostateczne zarobki zależą od zaangażowania rachmistrza i tempa jego pracy. 

Rachmistrz - kto to? Co należy do jego obowiązków? 

Rachmistrzowie spisowi będą pozyskiwać dane bezpośrednio lub telefonicznie (w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19). Będą oni rozmawiać z wyznaczonymi mieszkańcami, a ich odpowiedzi umieszczać w specjalnych ankietach, które będą dostępne na komputerach lub tabletach. Zdecydowanie jest to praca dla osób, które lubią kontakt z drugim człowiekiem. 

Narodowy Spis Powszechny 2021 potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Niewykluczone jednak, że po nowelizacji ustawy o NSP 2021 zostanie przedłużony do 30 września 2021 r.

QUIZ. Czy wiesz, jak wymawia się nazwy tych potraw? Sprawdź się, żeby nie było wstydu w restauracji

Pytanie 1 z 15
Zamawiając ANCHOIS, poprosisz o:
ANCHOIS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze