Zmarł najstarszy jeż na świecie. Ilu dożył lat? Pobił rekord!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Najstarszy jeż na świecie. Ile miał lat? Pobił światowy rekord!

2023-02-23 13:44

Najstarszy jeż europejski na świecie nosił wdzięczne imię Thorvald i zamieszkiwał okolice miasta Silkeborg w środkowej Danii. dr Sophie Lund Rasmussen z Wildlife Conservation Research Unit (WildCRU) na Uniwersytecie Oksfordzkim odkryła prawdę o wieku zwierzęcia. W swoich wypowiedziach nie ukrywała, że ta informacja jest dobrą wiadomością dotyczącą ochrony przyrody w ostatnich latach.

16 długich lat przeżył jeż Thorvald z Danii. Do tej pory uważano, że zwierzęta te w sprzyjających okolicznościach mogą przeżyć ich zaledwie kilka. Na zwierzęta czeka w środowisku naturalnym wiele niebezpieczeństw. Być może Thorvald przeżyłby jeszcze jakiś czas, jednak zmarł w duńskim ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w 2016 roku właśnie po pogryzieniu przez czworonoga. Wcześniejszym rekordzistą, a w zasadzie wiekową rekordzistką była samica jeża europejskiego z Irlandii. W 2014 roku naukowcy ustalili, że miała 9 lat. Jej duński kuzyn przebił ten wynik więc o 7 lat.

Libacja zamieniła się w krwawą jatkę. 38-latek zadał śmiertelny cios kompanowi od kieliszka

Jeże w Polsce - jak wygląda ich codzienne życie?

W Polsce jeże są pod ochroną. Mimo to czyha na nie każdego dnia wiele niebezpieczeństw. Giną nie tylko rozszarpane przez drapieżniki lecz również pod kołami samochodów. Te pożyteczne zwierzęta coraz rzadziej zamieszkują nasze ogródki, bo mają trudności ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego pożywienia. Aktualnie rozróżnia się 14 gatunków jeży, które zamieszkują Europę, Azję i Afrykę. Żywią się głównie małymi bezkręgowcami, zjadą też drobne kręgowce, w tym żaby jednak nie pogardzą również kocią karmą wysokiej jakości.

QUIZ. Najsłynniejsze cytaty z dzieł Szekspira. Co pamiętasz z lektur szkolnych?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Z którego dzieła pochodzi cytat: "Być albo nie być! Oto jest pytanie!"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE