- Ministerstwo Infrastruktury nagle odwołało Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
- Decyzja, ogłoszona tuż przed 22:00 w poniedziałek, nie zawierała żadnych oficjalnych przyczyn dymisji.
- Dr Joanna Kopczyńska pełniła funkcję prezesa zaledwie przez kilka miesięcy, choć wcześniej pracowała w strukturach Wód Polskich.
- Jakie konsekwencje może mieć ta nagła zmiana personalna i kto zastąpił odwołaną prezes?
Wieczorna decyzja ministra infrastruktury
Informacja o zmianie na kluczowym stanowisku pojawiła się niespodziewanie. W poniedziałek, tuż przed godziną 22:00, Ministerstwo Infrastruktury wydało krótki komunikat, w którym czytamy: "Z dniem 7 lipca 2025 r. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie".
Co istotne, resort nie podał żadnych oficjalnych przyczyn tej nagłej dymisji. Brak uzasadnienia rodzi naturalne pytania o kulisy tej niespodziewanej decyzji. We wtorek, 8 lipca, Dariusz Klimczak poinformował, że to Mateusz Balcerowicz został wybrany nowym prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
Krótka kadencja na czele państwowego giganta
Dr Joanna Kopczyńska stała na czele Wód Polskich stosunkowo krótko. Powołanie na stanowisko prezesa otrzymała w styczniu 2024 roku, zastępując wówczas Krzysztofa Wosia. Jej kadencja trwała więc zaledwie kilka miesięcy.
Nie była to jednak postać nowa w strukturach PGW Wody Polskie. W latach 2018-2021 pełniła już funkcję zastępcy prezesa ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje również pracę w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB), gdzie była zastępcą dyrektora.
Wody Polskie uspokajają w tle zmian kadrowych
W cieniu poniedziałkowej dymisji Wody Polskie wydały osobny komunikat dotyczący bieżącej sytuacji hydrologicznej. Miał on prawdopodobnie na celu uspokojenie opinii publicznej i zapewnienie, że zmiana na stanowisku prezesa nie wpływa na codzienne funkcjonowanie instytucji.
"Sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych na dzień 7 lipca 2025 roku jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Zbiorniki posiadają pojemności powodziowe równe bądź większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą" - poinformowano w komunikacie.
