Tymczasowe kontrole – odpowiedź rządu na presję migracyjną
Od północy rozpoczęły się tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Funkcjonariusze Straży Granicznej, wspierani przez policję i żołnierzy WOT mogą zatrzymać do wyrywkowej kontroli wytypowane pojazdy. Rząd argumentuje, że kontrole są konieczne, aby zredukować niekontrolowany przepływ migrantów.
Błaszczak zaprzeczył, jakoby przywrócenie kontroli granicznych było sygnałem ugięcia się rządu pod presją prawicy. Ocenił, że to „tylko przyznanie się do tego, że Donald Tusk najpierw opowiadał bajki, a teraz został zmuszony, żeby zobaczyć, że jest problem na granicy”. Jego zdaniem, służby niemieckie „podrzucają nielegalnych migrantów” Polsce, czego nie rozwiąże przywrócenie kontroli po polskiej stronie.

Ruch Obrony Granic – presja na rząd
Szef klubu PiS uważa, że gdyby nie działalność Ruchu Obrony Granic, który dokumentuje „przypadki przerzucania przez Niemców nielegalnych migrantów” do Polski to „Donald Tusk by powiedział, że nie ma problemu”. Według niego, to dzięki działalności ruchu są „dowody na postępowanie niemieckich służb”.
Poseł PiS Janusz Kowalski poinformował, że w środę odbędzie się w Sejmie pierwsze posiedzenie utworzonego w maju Parlamentarnego Zespołu Ruchu Obrony Granic z udziałem lidera ROG Roberta Bąkiewicza oraz „innych polskich patriotów, którzy zmusili ten rząd do działania, żeby chronić lepiej polsko-niemiecką, polsko-litewską granicę”. Posiedzenie ma dotyczyć „raportu z polsko-niemieckiej granicy”.
Ruch Obrony Granic (ROG) to inicjatywa powołana do życia przez Roberta Bąkiewicza, która stawia sobie za cel "obronę Polski przed masową migracją i zagrożeniami z nią związanymi". ROG aktywnie monitoruje sytuację na granicy i alarmuje o potencjalnych zagrożeniach.
Kontrowersyjne słowa Kaczyńskiego o obronie granic
W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński, nawiązując do tzw. patroli obywatelskich, podziękował „tym, którzy własnym ciałem, własnymi rękami - a być może przyjdzie i taki czas, że będzie trzeba coś do tej ręki wziąć - będą bronić i już bronią polskiej granicy”.
Zapytany, czy fragment wypowiedzi Kaczyńskiego o „wzięciu czegoś do ręki” można interpretować jako nawołanie do przemocy rzecznik PiS Rafał Bochenek zapewnił, że to „nawołanie do obrony". - To my się bronimy przed najeźdźcami - dodał.
Kontrole na granicy z Niemcami i Litwą
Od października 2023 roku polsko-niemiecka granica znajduje się pod wzmożoną kontrolą. Niemcy, tłumacząc to koniecznością powstrzymania nielegalnej migracji, prowadzą regularne kontrole, co skutkuje zawracaniem do Polski osób niespełniających warunków wjazdu i pobytu w RFN. 8 maja, czyli dwa dni po zaprzysiężeniu Friedricha Merza na kanclerza, w Niemczech doszło do zmian w praktykach stosowania prawa azylowego.
W odpowiedzi na te działania, Polska wprowadziła kontrole graniczne na granicach z Niemcami i Litwą, obowiązujące od 7 lipca do 5 sierpnia. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, kontrole prowadzone są na wyznaczonych przejściach granicznych – 52 z Niemcami (w tym 16 stałych kontroli) i 13 z Litwą (w tym 2 stałe kontrole). Te działania, choć mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, budzą kontrowersje i pytania o przyszłość współpracy transgranicznej.