Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - plebiscyt już rusza! Do kiedy zgłosić swoje propozycje?

2021-10-13 14:33
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - plebiscyt już rusza! Do kiedy zgłosić swoje propozycje?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Rozpoczęła się szósta edycja Młodzieżowego Słowa Roku. Tegoroczna odsłona zostanie zorganizowana w odświeżonej formule. Przyznana zostanie także Nagroda Jury dla słów wyróżniających się pod względem oryginalności i trafności.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.

Według nowych zasad, Młodzieżowe Słowo Roku zostanie wyłonione w dwóch etapach. Do 7 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Następnie jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach, Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Bartek Chaciński z „Polityki dokona analizy nadesłanych zgłoszeń. Natomiast 15 listopada zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka słów – słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem.

 Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - GŁOSOWANIE

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl zostanie uruchomiony formularz głosowania, za pomocą którego będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Drugi etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada.

Ponadto z puli zgłoszeń pierwszego etapu jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Wyniki plebiscytu będą znane na początku grudnia.

W ubiegłych latach w plebiscycie zwyciężyły takie słowa jak „sztos”, „XD”, „dzban” i „alternatywka”.

Happening z okazji 130-lecia Sądeckiej Biblioteki Publicznej

Halloween 2021. Co wiesz o święcie strachów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Kiedy obchodzone jest Halloween?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze