Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - plebiscyt już rusza! Do kiedy zgłosić swoje propozycje?

2021-10-13 14:33
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - plebiscyt już rusza! Do kiedy zgłosić swoje propozycje?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Rozpoczęła się szósta edycja Młodzieżowego Słowa Roku. Tegoroczna odsłona zostanie zorganizowana w odświeżonej formule. Przyznana zostanie także Nagroda Jury dla słów wyróżniających się pod względem oryginalności i trafności.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.

Według nowych zasad, Młodzieżowe Słowo Roku zostanie wyłonione w dwóch etapach. Do 7 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Następnie jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach, Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Bartek Chaciński z „Polityki dokona analizy nadesłanych zgłoszeń. Natomiast 15 listopada zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka słów – słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem.

 Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - GŁOSOWANIE

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl zostanie uruchomiony formularz głosowania, za pomocą którego będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Drugi etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada.

Ponadto z puli zgłoszeń pierwszego etapu jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Wyniki plebiscytu będą znane na początku grudnia.

W ubiegłych latach w plebiscycie zwyciężyły takie słowa jak „sztos”, „XD”, „dzban” i „alternatywka”.

Happening z okazji 130-lecia Sądeckiej Biblioteki Publicznej

Halloween 2021. Co wiesz o święcie strachów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Kiedy obchodzone jest Halloween?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze