Autor: PAP/Adam Warżawa Mistrzostwa Europy w Monachium. Aleksandra Lisowska ze złotym medalem w maratonie!

2022-08-15 13:53

Aleksandra Lisowska osiągnęła wielki sukces na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Polka zdobyła złoty medal w maratonie. Na mecie osiągnęła czas 2:28:36. Polki sięgnęły po medal także w rywalizacji drużynowej.

Lisowska jest pierwszą Polką w historii, która zdobyła medal ME w maratonie. Przez większość dystansu biegła w czołowej grupie, a po 40. kilometrze oderwała się od rywalek i stopniowo powiększała przewagę. To pierwszy medal polskich lekkoatletów w rozpoczętych w poniedziałek ME w Monachium.

"Jeszcze to do mnie nie dociera, ale nie ukrywam, że byłam na to przygotowana. Z rezultatów wynikało, że powinnam zdobyć dziś medal. Liczyłam na złoto, bo jestem w życiowej formie. Chciałam to wykorzystać. Udało mi się osiągnąć rezultat, na który tak ciężko pracowałam" - wyznała Lisowska po biegu na antenie TVP Sport.

Druga była Chorwatka Matea Parlov Kostro (2:28.42), natomiast trzecie miejsce zajęła Holenderka Nienke Brinkman (2:28.52).

Brązowy medal w drużynie

Pozostałe reprezentantki Polski w poniedziałek uzyskały miejsca poza czołową dziesiątką. Konkretnie:

• Angelika Mach była 19. (2:35:03),
  • Monika Jackiewicz 26. (2:37:15).

Dało to jednak bardzo dobry wynik w drużynie, bo biało-czerwone zdobyły w tej rywalizacji brązowy medal. Pierwsze były Niemki przed Hiszpankami.