Minister zdrowia zapowiada LUZOWANIE OBOSTRZEŃ po Wielkanocy. Na początek powrót dzieci do szkół

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Minister zdrowia zapowiada LUZOWANIE OBOSTRZEŃ po Wielkanocy. Na początek powrót dzieci do szkół

2021-03-04 10:56

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd będzie LUZOWAŁ OBOSTRZENIA zaraz po Świętach Wielkanocnych. A to oznacza, że na początku kwietnia 2021 roku rozpocznie się stopniowe odmrażanie gospodarki. Wtedy mamy mieć już za sobą apogeum trzeciej fali pandemii koronawirusa. Szczegóły w naszym materiale.

Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jak wpłynął na nasze życie?

Minister zdrowia zapowiada LUZOWANIE OBOSTRZEŃ po Wielkanocy

Adam Niedzielski w programie "Tłit" Wirtualnej Polski powiedział, że na przełomie marca i kwietnia mają zapaść decyzję dotyczące luzowania obostrzeń koronawirusowych w Polsce. Dlaczego właśnie wtedy? Zdaniem ministra zdrowia już na początku kwietnia, czyli w okolicy Świąt Wielkanocnych mamy mieć za sobą apogeum trzeciej fali pandemii.

- Święta wielkanocne będą takie jak rok temu, ale być może po nich będziemy podejmowali odważniejsze decyzje luzujące obostrzenia - powiedział w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.

Myślę, że jeżeli będą się realizowały te scenariusze (...), że mniej więcej na przełomie marca i kwietnia będziemy mieli za sobą apogeum trzeciej fali, to wtedy rzeczywiście będziemy wszystkie tak naprawdę działalności przywracali - podkreślił Adam Niedzielski.

Zastrzegł jednak, że będą przy tym też jakieś ograniczenia sanitarne. Mimo wszystko należy to uznać za dobrą wiadomość i obietnicę powrotu do normalności już w pierwszych wiosennych miesiącach 2021 roku.

Minister zdrowia zdradził, że jak na razie rząd nie zamierza ani zaostrzać, ani luzować obostrzeń wprowadzonych 12 lutego. Oznacza to, że w zasadzie przez cały marzec w Polsce będą obowiązywały zasady takie jak do tej pory.  Adam Niedzielski nie widzi też sensu wprowadzania obostrzeń innych w różnych powiatach. Ocenił, że przy tak dużej skali zachorowań w całym kraju różnicowanie tego na poziomie powiatów jest z jego punktu widzenia "nieuzasadnione".

Powrót dzieci do szkół zaraz po Wielkanocy. To realny scenariusz

Adam Niedzielski w programie "Tłit" WP po raz kolejny podkreślił, że w pierwszej kolejności brany jest pod uwagę powrót dzieci do nauki stacjonarnej w szkołach.

- To są decyzje, które będziemy podejmowali w pierwszej kolejności, właśnie pewnie w perspektywie poświątecznej - wyjaśnił Niedzielski.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2021. Rząd nałoży NOWE OBOSTRZENIA? Niedzielski nie ma dobrych informacji

Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy od 9 listopada uczyli się zdalnie, 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. Jednak ze względu na sytuację epidemiczną w regionie od poniedziałku w woj. warmińsko-mazurskim uczniowie z tych klas uczą się z powrotem zdalnie (mają naukę stacjonarną zawieszoną do 14 marca). W pozostałych 15 województwach najmłodsi uczniowie nadal uczą się w szkołach.(PAP)