Matura

i

Autor: Canva

Matura 2022: zwyczaje i przesądy. Jak mieć szczęście na egzaminie?

2022-04-20 9:28

Maj jak każdego roku stoi pod znakiem egzaminów maturalnych. Jak się okazuje także i z tym wydarzeniem związanych jest wiele przesądów, które podobno mają pomóc nam zdać egzamin dojrzałości. Co zrobić aby zwiększyć swoje szanse?

Co zrobić aby zdać egzamin maturalny? Przede wszystkim należy się do niego bardzo dobrze przygotować. Nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Jednak dla wielu osób to za mało i zwracają się w także w innym kierunku. Co zrobić aby zdać, jak zwiększyć swoje szanse? Oto najpopularniejsze przesądy związane z maturami!

PRZESĄDY MATURALNE: KIEDY ZACZĄĆ SIĘ UCZYĆ?

Jeden z przesądów głosi, że naukę do każdego z egzaminów należy rozpocząć dopiero po balu studniówkowym, nie wolno tego robić wcześniej. Według przesądu wiedzą, którą opanowałeś przed imprezą, wypadnie Ci z głowy. Dlatego właśnie z tego powodu naukę należy rozpocząć dopiero po styczniowych zabawach. Jeśli już jesteśmy przy studniówce w wielu regionach polski konieczny jest czerwony element, który ma nam pomóc w zdaniu właśnie takiego egzaminu. Inny, równie znany zabobon głosi, że zarówno panie, jak i panowie nie mogą ścinać włosów po studniówce.

Driftował przed policyjnym radiowozem. Mandat powala!

PRZESĄDY MATURALNE: Na pielgrzymkę do Częstochowy?

Kolejny przesąd mówi, iż każdy maturzysta powinien przed egzaminami udać się na pielgrzymkę do Częstochowy. Pielgrzymka do Częstochowy i obejście Drogi Krzyżowej ma wedle powszechnego przesądu zapewnić jasność w głowie maturzysty, co z kolei pomoże mu bez trudu zdać egzamin. Co ciekawe, przesąd funkcjonuje praktycznie w całej Polsce, ponieważ większość szkół średnich organizuje jedno- lub kilkudniowe wyjazdy do Częstochowy.

W południowej części kraju jedna z „legend” głosi, że aby mistrzowsko zdać maturę należy wspiąć się na Giewont. Podobno zdobycie go gwarantuje osiągnięcie szczytu własnych możliwości.

Warto również pamiętać, że życzenia powodzenia i sukcesu maturzyście są absolutnie niedopuszczalne, mogą bowiem przynieść dużego pecha w trakcie egzaminów. O wiele lepiej jest życzyć połamania nóg, skręcenia karku lub długopisu.

PRZESĄDY MATURALNE: Co zrobić przed samym egzaminem?

Kładąc się do snu przed egzaminem, koniecznie włóż pod poduszkę książkę z wybranego przedmiotu. W ten sposób jeszcze cała wiedza z książki ma nam przejść do głowy. Poza tym ten przesąd obowiązuje chyba przed każdym ważnym egzaminem, nie tylko tym maturalnym. W dniu egzaminu wszystko należy rozpocząć od prawej nogi. Dotyczy to: wstawania z łóżka oraz przekraczania progu szkoły i sali egzaminacyjnej, w której się pisze egzamin. 

Przed samym wyjściem na egzamin panie muszą pamiętać o czerwonej podwiązce (najlepiej na lewej nodze) oraz bieliźnie w tym samym kolorze, w dodatku tej samej, którą nosiły na studniówce.

Jeszcze przed samym wyjściem z domu należy chwilę usiąść i poczekać. Taki zabieg ma nam dodać spokoju i przynieść szczęście. Wiele osób robi tak przed dłuższymi podróżami. Oczywiście po drodze na sam egzamin także trzeba podróżować ostrożnie i przestrzegać wszystkich innych "zasad" takich jak unikanie czarnych kotów czy przechodzenia pod znakami drogowymi. Kiedy już czekamy przed salą warto także otrzymać kopniaka na szczęście. Delikatny kop z kolana powinien wystarczyć.

PRZESĄDY MATURALNE: Co zabrać na sam egzamin?

Ważne są także szczęśliwe amulety. Nie mówimy tutaj oczywiście o ściągach. Oczywiście na maturę mało co można przynosić, jednak nie przeszkadza to maturzystom w próbach przemycania amuletów w postaci czterolistnych koniczyn, przypinek w kształcie podkowy lub figurek słoni z zadartą trąbą. Dyskretnym amuletem może być czerwona nitka na nadgarstku - najlepiej wiązana przez najlepszego przyjaciela na godzinę przed egzaminem. Jako magiczny amulet możesz wziąć ze sobą również ulubioną maskotkę. 

Z pewnością wszystkie wymienione powyżej przesądy nie zaszkodzą. Jednak warto pamiętać, aby do matury przygotować się w sposób należyty, czyli systematycznie się uczyć!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!