Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH

Mariupol: Czasowe zawieszenie broni, zostaną otwarte korytarze humanitarne dla cywilów [AKTUALIZACJA]

2022-03-05 8:42

O dramatycznej sytuacji mieszkańców Mariupola poinformował dziś nad ranem jego mer Wadym Bojczenko. Miasto jest ostrzeliwane a cywile nie mogą opuścić miasta w którym nie ma prądu ani ciepła. Mer apelował o zawieszenie broni i ustanowienie korytarzy humanitarnych - od godz. 9 (czasu kijowskiego) ma obowiązywać zawieszenie broni.

Mariupol jest oblężony i atakowany przez siły rosyjskie

Mer miasta Wadym Bojczenko poinformował w sobotę rano, że Mariupol jest "oblężony i bezlitośnie atakowany" przez siły rosyjskie. "Naszym priorytetem jest zawieszenie broni, (...) by ustanowić korytarze humanitarne" - dodał mer, cytowany przez AFP.

Brytyjski resort obrony podał wcześniej, że Mariupol nie został zdobyty przez Rosjan, ale jest najprawdopodobniej okrążony przez siły wroga, które "intensywnie atakują cywilną infrastrukturę".

Zawieszenie broni jest konieczne, by "przywrócić funkcjonowanie podstawowych infrastruktur i ustanowić korytarze humanitarne, by sprowadzić żywność i leki do miasta" - wyjaśnił Bojczenko

Miasto pozostaje bez wody i elektryczności. W piątek mer apelował, by Mariupol znalazł się na liście miast, gdzie utworzone będą korytarze humanitarne.

  • AKTUALIZACJA:

Z Mariupola i Wołnowachy na wschodzie Ukrainy zostaną otwarte korytarze humanitarne dla cywilów - poinformował w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez Suspilne.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało wcześniej w komunikacie, że od godz. 9 ma obowiązywać zawieszenie broni w celu otwarcia korytarzy humanitarnych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE