Mandat za spacer z psem po lesie. Można zapłacić nawet 250 złotych kary!

2022-10-27 9:40
Mandat za spacer z psem po lesie. Można zapłacić nawet 250 zł kary!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Jesienna aura sprzyja spacerom. Chętnie zabieramy naszych czworonożnych przyjaciół na wyprawy nie tylko po mieście, lecz również po lesie. Wybierając się z psem powinniśmy pamiętać jednak o kilku bardzo ważnych zasadach! W przeciwnym razie możemy narazić się na mandat w wysokości nawet 250 złotych!

Spis treści

  1. Mandat za spacer z psem po lesie - czego nie wolno robić?
  2. Mandat za spacer z psem po lesie - ile zapłacimy?

Mandat za spacer z psem po lesie - czego nie wolno robić?

Jak zachować się na leśnym spacerze z psem? Jest kilka zasad, o których przypomniały Lasy Państwowe. Dzięki nim komfortowo czują się i nasze czworonogi i właściciele i oczywiście zamieszkujące las zwierzęta. Ponadto pamiętajcie, że na waszej drodze spotkać możecie innych właścicieli psów. To między innymi dlatego psa w lesie zawsze trzymamy na smyczy! Nawet jeśli Pimpuś jest w domu łagodny, to może źle zareagować na spotkanego innego psa, dziecko, rower czy właściciela. Nasze krzyki ,,on nie gryzie!" dochodzące z oddali, gdy zwierzak pomknie już w kierunku innego psa, by się przywitać, z pewnością tylko rozzłoszczą drugiego właściciela. Ponadto w lesie mieszkają inne zwierzęta, jak sarny, zające i liczne ptactwo, które pies może chcieć ganiać nie panując nad własnym instynktem.

Ponadto, zadbać należy o bezpieczeństwo naszego pupila również na inne sposoby:

  • dla jego bezpieczeństwa załóż obrożę z preparatem odstraszającym kleszcze,
  • załóż psu również adresownik z Twoim imieniem i numerem telefonu - w razie gdyby się zgubił,
  • weź ze sobą wodę i naczynie, w którym podasz ją psu.

Mandat za spacer z psem po lesie - ile zapłacimy?

Nakaz trzymania psa na smyczy podczas spacerów regulowany jest również prawnie. Według Art. 77 Kodeksu wykroczeń: Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Mandat za spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym będzie nas kosztował od 50 zł do 250 zł.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami:

Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest wyłącznie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel lub dzierżyciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem.

QUIZ. Zabawne nazwy miejscowości w Polsce. Czy wiesz, w którym są województwie?

Pytanie 1 z 15
W którym województwie znajduje się wieś Pasikurowice?
Osiem miesięcy bez wiaduktu! Co dalej z przebudową na Marywilskiej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze