Mandat za spacer z psem po lesie. Można zapłacić nawet 250 zł kary!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Mandat za spacer z psem po lesie. Można zapłacić nawet 250 złotych kary!

2022-10-27 9:40

Jesienna aura sprzyja spacerom. Chętnie zabieramy naszych czworonożnych przyjaciół na wyprawy nie tylko po mieście, lecz również po lesie. Wybierając się z psem powinniśmy pamiętać jednak o kilku bardzo ważnych zasadach! W przeciwnym razie możemy narazić się na mandat w wysokości nawet 250 złotych!

Spis treści

  1. Mandat za spacer z psem po lesie - czego nie wolno robić?
  2. Mandat za spacer z psem po lesie - ile zapłacimy?

Mandat za spacer z psem po lesie - czego nie wolno robić?

Jak zachować się na leśnym spacerze z psem? Jest kilka zasad, o których przypomniały Lasy Państwowe. Dzięki nim komfortowo czują się i nasze czworonogi i właściciele i oczywiście zamieszkujące las zwierzęta. Ponadto pamiętajcie, że na waszej drodze spotkać możecie innych właścicieli psów. To między innymi dlatego psa w lesie zawsze trzymamy na smyczy! Nawet jeśli Pimpuś jest w domu łagodny, to może źle zareagować na spotkanego innego psa, dziecko, rower czy właściciela. Nasze krzyki ,,on nie gryzie!" dochodzące z oddali, gdy zwierzak pomknie już w kierunku innego psa, by się przywitać, z pewnością tylko rozzłoszczą drugiego właściciela. Ponadto w lesie mieszkają inne zwierzęta, jak sarny, zające i liczne ptactwo, które pies może chcieć ganiać nie panując nad własnym instynktem.

Ponadto, zadbać należy o bezpieczeństwo naszego pupila również na inne sposoby:

  • dla jego bezpieczeństwa załóż obrożę z preparatem odstraszającym kleszcze,
  • załóż psu również adresownik z Twoim imieniem i numerem telefonu - w razie gdyby się zgubił,
  • weź ze sobą wodę i naczynie, w którym podasz ją psu.

Mandat za spacer z psem po lesie - ile zapłacimy?

Nakaz trzymania psa na smyczy podczas spacerów regulowany jest również prawnie. Według Art. 77 Kodeksu wykroczeń: Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Mandat za spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym będzie nas kosztował od 50 zł do 250 zł.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami:

Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest wyłącznie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel lub dzierżyciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem.

QUIZ. Zabawne nazwy miejscowości w Polsce. Czy wiesz, w którym są województwie?

Pytanie 1 z 15
W którym województwie znajduje się wieś Pasikurowice?
Osiem miesięcy bez wiaduktu! Co dalej z przebudową na Marywilskiej?