Szczeoienia

i

Autor: Pixabay.com

Koronawirus. Przyspieszona rejestracja kolejnych grup wiekowych! Dworczyk: "Apelujemy, żeby się szczepić"

2021-03-20 17:17

W przyszłym tygodniu rusza rejestracja osób z kolejnych grup wiekowych - oświadczył Michał Dworczyk, szef KPRM, na konferencji po sobotnim (20 marca) posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Również uczestniczący w konferencji minister zdrowia, zaapelował do Polaków o odpowiedzialne zachowanie.

- Dzisiaj w czasie posiedzenia podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia przedstawicieli kolejnych grup wiekowych - powiedział w sobotę Dworczyk.

Szef KPRM ogłosił, że 22 marca ruszy rejestracja na szczepienia osób urodzonych w latach 1955 i 1956. Natomiast od wtorku, rejestrować będą mogły się osoby urodzone między 1957 a 1961 rokiem.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zaapelował do Polaków o odpowiedzialność.

- Sytuacja jest bardzo poważna - powiedział. - Liczba zachorowań bardzo dynamicznie rośnie. Dzisiaj mamy kolejny raz przekroczone 25 tys. przypadków. To jest już ten moment, w którym wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat swojego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa swoich bliskich. Apeluję do wszystkich o rozwagę, o bardzo poważne traktowanie wszystkich regulacji. Jeżeli będziemy nieodpowiedzialni, to będą realizowały się najczarniejsze scenariusze.

Minister zaznaczył, że w woj. warmińsko-mazurskim, w którym obostrzenia wprowadzone zostały dwa tygodnie temu, wzrost liczby zakażeń wyhamował.

- Obostrzenia działają - skwitował Niedzielski.

Przedstawiciele rządu apelowali o zapisywanie się na szczepienia.

- Polski rząd nie uległ panice i nie zawiesił szczepień AstraZeneką - powiedział Dworczyk. - Nie było przesłanek, żeby wstrzymać te szczepienia. Ostatni komunikat EMA potwierdza, że była to słuszna decyzja. Niestety, w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent spadła liczba osób rejestrujących się na szczepienia szczepioonką, wzrosła też liczba osób, które nie pojawiają się na szczepieniach. Dlatego apelujemy o to, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić.

Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się w sobotę, 20 marca. W spotkaniu udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Kamiński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

Raport z anteny 19.03.2021, godz.10