Kleszcze już atakują! Przenoszą śmiertelnie groźnego wirusa Heartland

i

Autor: Pixabay

Kleszcze już atakują! Przenoszą śmiertelnie groźnego wirusa Heartland

2022-03-24 9:36

Kleszcze atakują! Z początkiem wiosny te pajęczaki zaczynają na nowo siać postrach. I choć przez ocieplenie klimatu przez cały rok możemy być narażeni na ugryzienie, to dopiero wiosną we wszystkich regionach kraju kleszcze budzą się z zimowego letargu. Co ważne, naukowcy donoszą o tajemniczej i śmiertelnie groźnej chorobie przenoszonej przez te pajęczaki!

Przez ocieplenie klimatu, na ugryzienie kleszcza możemy być narażeni nawet przez cały rok. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo czyha na nas, gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej. Kleszczom wystarczy zaledwie kilka stopni na plusie, by przebudzić się z zimowego letargu we wszystkich regionach kraju. - Tylko kilka pierwszych symptomów wiosny wystarczyło, by te małe i niewinnie wyglądające pajęczaki ponownie wznowiły swoją aktywność po zimowej przerwie – informuje Nadleśnictwo Białowieża, które przypomina także jak postępować, gdy po spacerze zauważymy ukąszenie. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby zakaźne. Na naszym kontynencie są to: borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu. Tymczasem naukowcy z USA donoszą o tajemniczej chorobie, zaobserwowanej po ukąszeniach kleszczy. Niestety, są ofiary śmiertelne.

CZYTAJ TAKŻE: Pod koniec marca załamanie pogody. Niebezpieczne WICHURY WRÓCĄ DO POLSKI!

Kleszcze już atakują! Rozpoczął się sezon

Do Polski przyszła wiosna, wyższe temperatury, a co za tym idzie – przebudziły się kleszcze. Rozpoczął się sezon, który będzie trwał do kolejnej zimy, gdy pajęczaki ukryją się w ściółce. W ubiegłym roku w Polsce wykryto 12 427 przypadków boreliozy, rok wcześniej 12 934 przypadków. Pamiętajmy, że kleszcze są bardzo niebezpieczne nie tylko dla nas, a także dla naszych pupili.

- Bądźmy ostrożni i uważni, a wracając ze spaceru po lasach lub łąkach kontrolujmy dokładnie siebie oraz swojego domowego pupila - ostrzegają leśnicy.

Kleszcze już atakują! Przenoszą śmiertelnie groźnego wirusa

W USA już w jedenastu stanach odkryto rzadkiego wirusa Heartland, który przenoszony jest przez kleszcze. Według CDC, agencji rządu federalnego kilka osób w starszym wieku zakażonych wirusem zmarło. Heartland odkryto w stanie Missouri, gdzie dwóch mężczyzn trafiło do szpitala w wysoką gorączką, biegunką i bólem mięśni. Niedługo po pierwszych zakażeniach, wirusa potwierdzono w kilkunastu innych stanach. W 2021 roku zgłoszono ponad 50 przypadków tej choroby. Heartland przenoszony jest przez kleszcza nazywanego "Lone Star" występującego w południowo-wschodnich, wschodnich i środkowo-zachodnich stanach USA. Jednak według ekspertów wirus może ewoluować i rozprzestrzeniać się geograficznie. Kleszcze „Lone Star” najłatwiej rozpoznać po białej plamie na tułowiu.

Tak wygląda trening reprezentacji Polski przed meczem ze Szkocją
Sonda
Czy ugryzły cię kiedyś pchła lub kleszcz?