Jak usunąć kleszcza? Zobacz wideo

2020-07-20 15:44
Jak usunąć kleszcza? Zobacz wideo
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Catkin

Borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu - to najczęstsze choroby wywoływane przez kleszcze. Dlatego zanim pójdziemy na spacer, zwłaszcza do lasu, warto stosować preparaty przeciwko kleszczom i odpowiedni ubiór - kryte buty, długie spodnie, bluzki z długim rękawem. Co zrobić gdy to nie pomoże i mimo wszystko ugryzie nas kleszcz?

- Na takich wędrówkach warto mieć przy sobie przedmiot, który pomoże nam wyciągnąć kleszcza, np. pęsetę - mówi Marta Brodowska, ratownik medyczny z Lublina. - Warto jest też w odpowiedni sposób wyciągnąć takiego kleszcza. Łapiemy go jak najbliżej za główkę i obkręcamy go kilka razy wokół osi, żeby się "poodrywał" od naszego ciała. Jeżeli będzie siedział płytko wystarczy go po prostu złapać i zdecydowanym ruchem wyciągnąć.  

Jak postępować z kleszczem? Posłuchaj:

Kleszcza, którego wyjmiemy ze swojego ciała możemy zawieźć do laboratorium, w którym zostanie zbadany. Dzięki temu dowiemy się, czy kleszcz, który nas ugryzł był chory, czy nie i czy mógł zarazić nas boreliozą.

Ranę po kleszczu najlepiej zdezynfekować. Konieczna jest też obserwacja, czy nie pojawia się rumień wędrujący, który jest pierwszą oznaką kontaktu z zarażonym kleszczem. Jak sama nazwa mówi, nie zawsze pojawia się on w miejscu ugryzienia kleszcza. Gdy zauważymy u siebie takie zaczerwienienie należy zgłosić się do lekarza.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE