Kiedy otwarcie galerii handlowych? Branża wskazała konkretną datę!

2021-01-22 10:58 agada
Kiedy otwarcie galerii handlowych? Branża przygotowuje się na 1 lutego
Autor: pixabay.com Kiedy otwarcie galerii handlowych? Branża przygotowuje się na 1 lutego

Kiedy otwarcie galerii handlowych? Czy 1 lutego będzie można wybrać się na zakupy do centrów handlowych? Na ten moment czeka z pewnością wiele osób. Zwłaszcza przedstawiciele firm zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, którzy zakładają, że obostrzenia zostaną zniesione do 31 stycznia 2021 r. A co na to rząd?

Kiedy otwarcie galerii handlowych? Padła konkretna data. Zarząd ZPPHiU: "Branża więcej nie przetrwa"

Nie tylko właściciele restauracji czy siłowni mają dość przedłużających się obostrzeń. Od dłuższego czasu zamknięte pozostają również galerie handlowe. Przedstawiciele firm zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług chcą otworzyć je od 1 lutego, bo jak podkreślają "branża więcej nie przetrwa, a nie ma racjonalnych przesłanek, by przedłużać zawieszenie działalności firm działających na terenie centrów handlowych".

Czytaj też: #OtwieraMY w Olsztynie. Tu kawę wypijesz na miejscu. Wystarczy spełnić jeden warunek

Przypomnijmy, że zgodnie z rządowym planem obostrzenia ograniczające działalność wielu przedsiębiorstw miałyby zakończyć się 31 stycznia.

"Otwarcie naszych sklepów traktujemy jako naturalną konsekwencję dotychczasowych deklaracji rządu, dotyczących terminu poluzowania obostrzeń w handlu. Oczekujemy, że rząd w sposób odpowiedzialny potwierdzi swoje zapowiedzi i stworzy nam warunki, byśmy otworzyli sklepy 1 lutego i zaczęli realnie odrabiać ubiegłoroczne i tegoroczne straty." - czytamy w komunikacie Zarządu ZPPHiU.

Galerie handlowe gotowe na otwarcie 1 lutego

Przedsiębiorcy zapewniają, że otwarcie sklepów w galeriach handlowych odbyłoby się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Pracownicy są przygotowani, sklepy zatowarowane, a wszystkie procedury związane z przestrzeganiem reżimu sanitarnego wdrożone i wypełniane skrupulatnie. "Handel jest bezpieczny. Przedstawiamy rzetelne argumenty, że handel w centrach handlowych przy założonym reżimie covidowym nie niesie zagrożeń. Zaangażowaliśmy wiele środków, by wdrożyć i wypełniać zasady DDM. Przestrzegamy wszelkich procedur i dbamy o najwyższy standard bezpieczeństwa i higieny. Grudniowe otwarcie nie miało wpływu na wzrost ilości zachorowań. Wyrażamy głębokie przekonanie, że nasze sklepy są co najmniej równie bezpieczne, co otwarte dotychczas wielkopowierzchniowe markety, sklepy meblowe czy te z artykułami dekoracyjnymi itp." – podsumowuje Zarząd ZPPHiU.

Otwarcie galerii handlowych od 1 lutego? Decyzja może zapaść na dniach

Handlowcy oczekują, by rząd stworzył warunki do legalnego otwarcia ich sklepów i zakładają, że obostrzenia zostaną zniesione do 31 stycznia 2021 r. Co na to rządzący? Podczas środowej (20 stycznia) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w przyszłym tygodniu mają zapaść decyzje dotyczące ewentualnego znoszenia obostrzeń oraz zasad funkcjonowania niektórych branż.

- W wielu krajach restrykcje są coraz większe. Mimo iż u nas teraz sytuacja wygląda na nieco bardziej stabilną - choć przecież poziom zgonów cały czas bardzo smuci, niepokoi i nie daje nam spokoju - to jednak mimo tej względnie lepszej sytuacji, niż u niektórych naszych sąsiadów, chcemy jeszcze poczekać do końca tego tygodnia, do początku przyszłego, żeby przedstawić, jak może wyglądać funkcjonowanie poszczególnych branż od 1 lutego - podkreślił Morawiecki. - Nie wykluczamy pewnych zmian w reżimie sanitarnym, który będzie przez naszych kolegów ministrów wypracowywany we współpracy z poszczególnymi branżami, ale dziś jest jeszcze za wcześnie, żeby coś takiego obiecać - dodał premier.

Na temat terminu otwarcia galerii handlowych wypowiedział się także wicepremier Jarosław Gowin. - W moim odczuciu nie ma podstaw utrzymania zamrożenia sklepów wielkopowierzchniowych po 31 stycznia. Taka jest rekomendacja Ministerstwa Rozwoju, ale dzisiaj deklaracji w tej sprawie nie złożę - powiedział w piątek w rozmowie z programem "Tłit WP".

ESKA XD #014
Najnowsze