Katarzynki 2022. Kiedy są? Co to za święto? [PRZESĄDY, WRÓŻBY, HISTORIA]

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Katarzynki 2022. Kiedy są? Co to za święto? [PRZESĄDY, WRÓŻBY, HISTORIA]

2022-11-24 14:53

W wigilię imienin patronki młodych mężczyzn czyli św. Katarzyny Aleksandryjskiej, panowie mogą bawić się i wróżyć. Katarzynki to święto, które jest odpowiednikiem Andrzejek. Obchodzimy je jednak w innym terminie. Kiedy? Jakie przesądy są z nim związane? Więcej informacji znajdziecie w tym artykule!

Co to są Katarzynki? Kiedy je obchodzimy i jak wróżyć? Katarzynki to polski zwyczaj świąteczny, obchodzony przez kawalerów. Są odpowiednikiem Andrzejek, czyli czasem wróżb i licznych przesądów. Święto wyparte zostało przez same Andrzejki, a wiara w czary w ostatnich latach słabnie. To jednak świetna okazja do dobrej zabawy. Sale bankietowe chętnie organizują bale i wieczorki taneczne z tej okazji. Katarzynki obchodzono w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Panowie mieli możliwość spotykania się i sprawdzenia dzięki ludowym zwyczajom, czy w najbliższym roku uda im się ożenić, wzbogacić lub nawet dorobić potomstwa.

Katarzynki 2022 - kiedy są?

Katarzynki 2022 obchodzić będziemy w nocy z 24 na 25 listopad. W tym roku przypada ona z czwartku na piątek. Andrzejki to natomiast tradycyjny wieczór wróżb, który odbywał się w wigilię świętego Andrzeja czyli 29 listopada.

Katarzynki 2022 - wróżby, przesądy, obyczaje

Wróżby męskie podobne są do tych andrzejkowych. Wosk lany przez klucz i kartki z imionami kobiet pod poduszką świetnie sprawdzały się również u kawalerów. Wróżono także z kubków, a polegało to na wylosowaniu ukrytych pod kubkami przedmiotów:

  • zboże symbolizowało dobrą pracę
  • pusty kubek symbolizował chwilowy zastój
  • obrączka symbolizowała ożenek
  • monety symbolizowały przypływ majątku

Istotny był również recytowany w katarzynkowy wieczór wiersz do patronki:

Hej! Kasiu, Katarzynko,

Gdzie szukać cię dziewczynko,

Wróżby o ciebie zapytam,

Czekaj – wkrótce zawitam.

Bawmy się więc w Katarzyny,

Szukajcie chłopaki dziewczyny,

Zapytać więc trzeba wróżby,

A nuż potrzebne już drużby.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

QUIZ! Ile wiesz o piłkarskich mistrzostwach świata?

Pytanie 1 z 15
Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa świata?