Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kalendarz ogrodnika: jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w marcu?

2022-03-16 14:52

Marzec to dla pasjonatów ogrodnictwa bardzo ważny miesiąc. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca już wcześniej można zabrać się do porządkowania ogrodów i działek po zimie. Zanim zaczniemy prace w ogrodzie warto śledzić prognozy pogody, gdyż wiosenne przymrozki, mogą wyrządzić duże szkody w ogrodach. Podpowiadamy, jakie prace ogrodnicze warto wykonać w marcu.

Jakie prace ogrodowe należy wykonać w marcu?

Wiele osób zafascynowanych ogrodnictwem swoje prace w ogrodzie rozpoczyna nie tylko w oparciu o prognozy pogody, ale także zgodnie kalendarzem księżycowym ogrodnika zwanym również biodynamicznym. Niektórzy uważają, że sadzenie pewnych roślin w odpowiednich fazach księżyca przyśpiesza ich wzrost.

Zanim, jednak zaczniemy sadzić nowe rośliny warto uporządkować ogród po zimie i prace te właśnie najlepiej wykonać jest właśnie w marcu.

Warto sprawdzić, w jakim stanie są rośliny sadownicze. Jeśli na drzewach są oznaki chorób lub gdy ich kora popękała, konieczne będzie podjęcie próby ich wyleczenia. W połowie marca warto przyciąć posadzone jesienią młode drzewa owocowe i krzewy. U starszych drzew i krzewów w tym okresie wykonujemy cięcie prześwietlające. Warto pamiętać, aby rany po cięciu posmarować maścią ogrodniczą. Wykonane w marcu opryski drzew owocowych pozwalają uniknąć groźnych chorób roślin sadowniczych, których zwalczenie w późniejszym terminie może być niemożliwe.

Jeśli planujemy założenie ogrodu warzywnego, to pierwsze prace należy zacząć w marcu. Przygotowujemy glebę do wysiewu, usuwamy stare rośliny i chwasty. Warto też użyć naturalnego nawozu, żeby użyźnić glebę. Ze względu na przymrozki nasiona warzyw sadzimy w domowych doniczkach albo specjalnych pojemnikach, z których nieco później po wyrośnięciu przesadzimy je bezpośrednio do gruntu. W marcu warto wysiać warzywa kapustne.

W drugiej połowie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy paprykę i pomidory. Te rośliny wymagają dużo ciepła, dlatego do gruntu najlepiej je wysadzić dopiero w drugiej połowie maja. Warto sadzonkom zapewnić odpowiednią ilość światła. Najlepsze miejsce będzie zatem bezpośrednio przy oknie.

Jeśli jest ciepło, to pod koniec marca można wysiać do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury, takich jak bób, groch, rzodkiewka, wczesna marchew, koper, cebula czy roszponka.

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?

Jak zadbać o trawnik i kwiaty w ogrodzie i na balkonie?

Od początku marca, o ile nie występują przymrozki można usunąć okrycia zimowe z krzewów i roślin ozdobnych. Okrycia należy zdejmować w dni pochmurne. Dzięki temu nie narazimy roślin na zbyt duże skoki temperatur pomiędzy słonecznymi dniami i chłodnymi nocami.

Pod iglakami warto uzupełnić ubytki kory sosnowej, która ogranicza rozwój chwastów i pomaga utrzymać kwaśny odczyn gleby, właściwy dla większości roślin iglastych.

Pod koniec marca możemy wysiewać do gruntu m. in. groszek pachnący, mak polny, czarnuszkę, chaber cesarski. Warto też zaplanować rozsady innych kwiatów, które zasadzimy w ogrodzie nieco później. Aby zapewnić zdrowy wzrost roślinom cebulowym, warto lekko spulchnić ziemię obok nich. Trzeba to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić cebulek.

Jeśli marzy nam się piękny trawnik, to prace nad nim zaczynamy już w marcu. Najpierw z trawnika zgrabiamy rozłożony jesienią obornik, kompost i stare liście. Żeby się zazielenił trawnik będzie potrzebował tlenu z powietrza. Powinniśmy więc zacząć go intensywnie pielęgnować oraz wykonać zabiegi, takie jak wertykulacja i aeracja. W drugiej połowie marca (w momencie zaobserwowania pierwszych symptomów wzrostu) trawnik zasilamy nawozem.

Jeśli chcemy mieć ukwiecony balkon, to powinniśmy zadbać o doniczki z kwiatami. Rośliny balkonowe, takie jak pelargonia czy fuksja, należy przyciąć po przezimowaniu. Dzięki temu ładnie się rozkrzewią. Marzec to okres, w którym należy je obficiej podlewać i zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Jeśli lubicie mieć wszystkie prace w ogrodzie dobrze zaplanowane, warto sięgnąć po kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!