Joe Biden nowym prezydentem USA. Uroczystości w Waszyngtonie. RELACJA NA ŻYWO

2021-01-20 19:59 zw Alicja Guz
Joe Biden nowym prezydentem USA. Zobacz relację z zaprzysiężenia
Autor: Shutterstock/East News

Joe Biden (78 l.) zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uroczystości na Kapitolu w Waszyngtonie rozpoczną się około godziny 17 czasu polskiego. Samo zaprzysiężenie Bidena oraz wiceprezydent Kamali Harris zaplanowano na godzinę 18-18:30 naszego czasu. Śledź nasza relację na żywo, by wiedzieć, co teraz dzieje się w Waszyngtonie.

18:55 Kilkadziesiąt minut po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Joe Biden zmienił swój status na swoim oficjalnym koncie na Twitterze i zaczął już używać określenia prezydent Stanów Zjednoczonych. "Prezydent Stanów Zjednoczonych, mąż @DrBiden, dumny ojciec i dziadek. Gotowy do budowania lepszego jutra dla wszystkich Amerykanów" napisał Biden. 

18:50 "Niech pod Pana przywództwem Amerykanie dalej czerpią siłę ze wzniosłych politycznych, etycznych i religijnych wartości, które inspirowały naród od jego powstania" napisał w depeszy gratulacyjnej papież Franciszek. "W czasie, gdy ciężkie kryzysy stojące przed naszą rodziną ludzką wymagają dalekowzrocznych i zjednoczonych odpowiedzi, modlę się o to, aby Pańskimi decyzjami kierowała troska o budowę społeczeństwa naznaczonego przez autentyczną sprawiedliwość i wolność oraz niewyczerpany szacunek dla praw i godności każdej osoby, zwłaszcza ubogiej, słabej i tych, którzy nie mają głosu" dodał.

18:32 Kończy się ceremonia zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

18:15 - Jako swój pierwszy prezydencki akt chciałbym poprosić was o wspólną, cichą modlitwę w intencji 400 tys. Amerykanów, którzy stracili życie przez pandemię - zaapelował podczas przemówienia Joe Biden. 

18:05 - Będę prezydentem wszystkich amerykanów - oświadczył Joe Biden.

18:00 - Bez jedności nie będzie pokoju - powiedział Jo Biden. - Każde nieporozumienie nie może być powodem do wojny totalnej - dodał.

17:58 Donald Trump w ostatnich godzinach swojej prezydentury ułaskawił jeszcze jedną osobę - Alberta J. Pirro, Jr. - poinformowała w środę agencja AP. Jak podaje serwis internetowy CNN, Pirro jest byłym mężem sojuszniczki Trumpa i sędzi znanej ze stacji Fox News Jeanine Pirro. Został skazany w 2000 roku za oszustwa podatkowe.

17:53 Trwa przemówienie Joe Bidena. "Demokracja zatriumfowała" powiedział 46. prezydent USA.

17:49 Joe Biden oficjalnie został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

17:48 Joe Biden składa przysięgę.

17:45 Jennifer Lopez zaśpiewała pod Kapitolem pieśń "America the Beautiful".

17:42 Kamala Harris złożyła przysięgę i oficjalnie została wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

17:39 Lady Gaga wykonała hymn Stanów Zjednoczonych. 

17:35 Trwa ceremonia zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA. Jako pierwsza przemawiała demokratyczna senator Amy Klobuchar z Minnesoty. "Obiecujemy nie brać naszej demokracji za pewnik" mówiła Klobuchar.

17:30 Jak poinformowały amerykańskie media, w Kapitolu jest już "atomowa walizka", czyli teczka zawierająca kody do borni nuklearnej, którą otrzyma Joe Biden. Z kolei walizka, którą miał Donald Trump, polecała razem z nim na Florydę. Po zaprzysiężeniu Bidena kody Trumpa zostaną zdezaktywowane. Wówczas kolejny prezydent otrzyma nowe kody.

17:25 Pod Kapitolem zebrali się już wszyscy żyjący byli prezydenci USA wraz z żonami. Oprócz ustępującego prezydenta Donalda Trumpa zabraknie również Jimmy'ego Cartera, który z powodów zdrowotnych nie weźmie udziału w uroczystości.

17:00 Na zaprzysiężeniu Joe Bidena nie będzie również Donalda Trumpa i jego żony Melanii, którzy nie powitają swoich następców. Ich samolot wylądował właśnie na Florydzie.

16:50 Do Kapitolu przybywają kolejni goście. Wśród nich były prezydent USA Barack Obama z żoną Michelle. Dziś zabraknie tłumów gromadzących się zwykle w National Mall. Z powodu koronawirusa i obaw związanych z bezpieczeństwem zamiast tego Mall jest wypełniony amerykańskimi flagami.

16:30 Joe Biden przybył już do Kapitolu na uroczystość zaprzysiężenia. Oczekuje się, że Biden złoży ślubowanie przed budynkiem. Wraz z Bidem przybyli również jego żona Jill, a także wiceprezydent-elekt Kamala Harris i jej mąż Doug Emhoff.

16:20 W dzień zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA, Polacy pożegnali Georgette Mosbacher, która do tej pory pełniła rolę ambasadora USA w Polsce. Członkowie Harley Owners Group Warsaw Chapter zapewnili jej wyjątkową eskortę w drodze na lotnisko. 

16:00 Były prezydent USA Barack Obama napisała na Twitterze do prezydenta elekta Joe Bidena składając mu gratulacje. "To jest twój czas" napisał Obama.

15:25 Prezydent Trump pozostawił notatkę dla prezydenta elekta. Podobnie zrobiła Melania Trump, która zostawiła "krótką notatkę powitalną" Jill Biden. Jak przekazało CNN źródło zaznajomione ze sprawą, nie jest jasne, gdzie "liściki" zostały pozostawione ani co dokładnie zawierają. 

15:00 Joe Biden, który zostanie drugim katolickim prezydentem, będzie uczestniczył w nabożeństwie w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie, przed dzisiejszą inauguracją. Jak podała CNN dołączą do niego wszyscy czterej przywódcy kongresu, podała CNN, w tym przywódca Senatu GOP Mitch McConnell i przywódca Demokratów Chuck Schumer. Prezydent elekt Joe Biden wraz z żoną Jill Biden udali się już do kościoła.

14:50 Donald Trump i Melania Trump są już w bazie wojskowej Andrews. Oboje w ostatnich rozmowach z reporterami nazwali bycie prezydentem i pierwszą damą "najwyższym zaszczytem". Wciąż czekamy na rozpoczęcie uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena, nastąpi to za około trzy godziny.

14:10 Przyszła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że Joe Biden zamierza uczynić walkę z pandemią swoim priorytetem. Tymczasem Donald Trump przed chwilą odleciał z Białego Domu. Rozwinięto już czerwony dywan przed Air Force One, którym ustępujący prezydent będzie leciał po raz ostatni. Do Air Force One jest transportowany helikopterem, który właśnie wystartował sprzed Białego Domu.

13:15 Tymczasem Donald Trump wyprowadza się z Białego Domu do swojej rezydencji w kurorcie Mar-a-Lago na Florydzie. Ciężarówki zabierają jego dobytek. Trump złamał tradycję i nie pojawi się na zaprzysiężeniu swojego następcy. W swoim ostatnim wystąpieniu zapewnił, że modli się o "nową administrację", jednak nie wymienił rywala z nazwiska. 

12:40 Jak czytamy na oficjalnej stronie bideninaugural.org, Joe Biden i Kamala Harris zostaną zaprzysiężeni przed zachodnim skrzydłem Kapitolu. Potem Biden wygłosi swoje pierwsze przemówienie prezydenckie. Oboje zgodnie z amerykańską tradycją będą przysięgać na Biblię. Wiadomo, ze Joe Biden wybrał egzemplarz Pisma Świętego, który jest w jego rodzinie od 1893 roku. 

11:30 Trwają przygotowania do uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena (78 l.) na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W Waszyngtonie jest dopiero godzina 5:30 rano. Teren Kapitolu, gdzie odbędą się uroczystości, jest najpilniej strzeżonym miejscem świata. Pilnuje go 21 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej z powodu poważnego zagrożenia atakiem ze strony fanatycznych zwolenników teorii Donalda Trumpa o sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Do stolicy zjeżdżają Barack Obama z żoną, George i Laura Busk oraz Bill i Hillary Clinton oraz gwiazdy, które wystąpią na estradzie, m.in. Lady Gaga i Jennifer Lopez. 

Najnowsze