Fotoradar

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Dirk Vorderstraße, 2014 Fotoradar

Jeszcze więcej fotoradarów? Samorządowcy będą suszyć kierowców

2021-07-21 10:09

Samorządy chcą po raz kolejny przejąć władzę nad fotoradarami. Pomysł przewiduje, że lokalizacja urządzenia wskazana byłaby w uchwale rady gminy. Tymczasem sieć fotoradarów i kamer rozbudowuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Sto nowych urządzeń ma pojawić się też na drogach wojewódzkich i ekspresowych już niebawem.

Przekraczanie prędkości to dobrze znane wszystkim kierowcom przewinienie. Czasami zdarza się dopuścić go nawet nieświadomie. Aktualnie zarządzanie fotoradarami należy wyłącznie do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jednak władze powiatów uważają, że trzeba powrócić do zasad s 2016 r. - kiedy to samorządy mogły stawiać je tam, gdzie uznały za słuszne. Wszyscy dobrze pamiętamy te sytuacje sprzed lat, kiedy to strażom miejskim i gminnym zdarzały się polowania na kierowców, z wykorzystaniem fotoradarów schowanych w krzakach. Wszystkie wpływy z mandatów za przekroczenie prędkości przez kierowców trafiały wtedy do lokalnych kas.

Jeszcze więcej fotoradarów - samorządy walczą o władzę

Jak informuje portal prawo.pl, z propozycją przyznania strażom miejskim kompetencji do kontroli prędkości kierujących, na niedawnym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury wystąpił przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. Jakub Dorosz-Kruczyński, specjalista w dziale monitoringu prawnego i ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich podkreślił, że fotoradary miałby funkcjonować na innych zasadach niż to się działo do 2015 r.

- Chyba nikt z nas nie chce powrotu do dyskusji, że to są te ruchome fotoradary, ustawiane za przysłowiowym koszem na śmieci jako pułapki na kierowców, tylko żeby to było na nowych, bardziej klarownych zasadach. Na przykład żeby przyznać strażom gminnym kompetencje do dysponowania fotoradarami stacjonarnymi – mówił dla prawo.pl Jakub Dorosz-Kruczyński.

Propozycja rządzenia radarami przez samorządy nie spotkała się z aprobatą posłów. Uważają, że samorządowcom chodzi tylko o zarabianie pieniędzy, a zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest na drugim miejscu. ZPP pracuje już jednak nad projektem stosownej zmiany przepisów.

Fotoradarów i tak będzie więcej

Bez względu na to, kto będzie miał ostatnie słowo w sprawie zarządzania fotoradarami, i tak już niedługo będzie ich na drogach więcej. W ramach programu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" zostanie zakupionych 358 urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach:

  • 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości,
  • 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów),
  • 30 urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle,
  • 5 urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych
Raport z anteny 20.07, godz.10