Godło Polski

i

Autor: pixabay.com Godło Polski

Jest decyzja resortu Glińskiego w sprawie nowej flagi, godła i hymnu! Co postanowili?

2022-02-01 14:41

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrezygnowało z procedowania ustawy o zmianach w herbie i fladze Polski – podaje “Rzeczpospolita”. Resort Piotr Glińskiego nadal dąży do przestawienia zwrotek hymnu, czyli “Mazurka Dąbrowskiego”.

Propozycja resortu kultury przewidywała, że druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od słów "Jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotychczas "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę".

Co było powodem tej zmiany? Według nieoficjalnych informacji, uzyskanych w resorcie kultury, ma być to powrót do źródłowej postaci Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa napisał Józef Wybicki.

Poza tą zmianą, projekt ustawy wprowadzał wzory symboli państwowych zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.

Projekt ustawy o symbolach państwowych miał wprowadzić wzorzec barw w obowiązujących standardach graficznych, uporządkować nazewnictwo symboli (m.in. przez wprowadzenie pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej), zwiększyć ochronę symboli państwowych (to np. przepisy dotyczące godnego postępowania z flagami zniszczonymi i wykorzystywania flag do umieszczania na nich napisów), a także wprowadzić kokardę narodową.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Kultury odstąpiło od budzących kontrowersje pomysłów w nowej ustawie o symbolach. "Fachowcy sprzeciwili się propozycji uznania karmazynu za oficjalny odcień czerwieni. [...] Zastrzeżenia wzbudził też nowy wizerunek orła, w którym pozłocono nogi" – czytamy.

Ziści się koszmar? Jasnowidz Jackowski miał wizję