Mija 101. rocznica urodzin Karola Wojtyły

i

Autor: archiwum se.pl

Jan Paweł II przyszedł na świat 101 lat temu. Mija rocznica urodzin Karola Wojtyły

2021-05-18 10:02

Arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Papież Polak to po dziś dzień jedna z najbardziej znaczących postaci, która wpłynęła na historię XX wieku.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 r., a w następnym roku wyjechał do Belgii i Francji, by tam prowadzić działalność duszpasterską wśród Polonii. Jak czytamy na stronie Archidiecezji Krakowskiej:

„Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi.”

Polak papieżem!

 Wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku, był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch, a także od półtora wieku najmłodszym z papieży. Miał 58 lat.

Przybrał imię Jan Paweł II, na znak symbolicznej kontynuacji przerwanego nagłą śmiercią 33-dniowego pontyfikatu swego poprzednika, Jana Pawła I - który z kolei wyborem imienia nawiązywał do dziedzictwa Jana XXII i Pawła VI.

Jana Pawła II zapamiętaliśmy nie tylko jako papieża, ale także poetę, wykładowcę, naukowca, filozofa, publicystę czy autora książek.

100. rocznica urodzin Papieża

Duchowny pielgrzym

Podczas 104 podróży zagranicznych - przez co nazwany jest papieżem pielgrzymem - Jan Paweł II spotykał się z setkami tysięcy wiernych, z ludźmi młodymi, schorowanymi, niepełnosprawnymi, przedstawicielami innych chrześcijańskich kościołów. Nauczał, przemawiał i jak podkreśla wielu – dodawał otuchy. Historia pokazała, że zapisał się w dziejach jako najbardziej aktywny papież, który odbył ponad 100 podróży zagranicznych.

Śmierć i beatyfikacja

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Wiadomość o śmierci papieża ogłosił 100 tysiącom modlących się w Watykanie arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: "Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca".

Po trwającym niecałe sześć lat procesie beatyfikacyjnym, który był jednym z najkrótszych w historii, w 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku, odbyła się jego kanonizacja.