Jak poprawnie wywiesić flagę na 11 listopada w oknie lub na balkonie? Oto zasady prezentowania barw narodowych!

2022-11-07 13:01
Jak poprawnie wywiesić flagę na 11 listopada w oknie lub na balkonie? Oto zasady prezentowania barw narodowych!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Z tej okazji wielu Polaków pragnie uczcić dzień między innymi poprzez wywieszanie flagi w oknie lub na balkonie. Czy wiesz jak wieszać flagę Polski prawidłowo? Jakich błędów warto się wystrzegać? Istnieją ważne zasady! Poznacie je w tym artykule.

Spis treści

  1. Jak poprawnie wywiesić flagę na 11 listopada w oknie lub na balkonie?
  2. Wywieszanie flagi - najczęstsze błędy

Narodowe Święto Niepodległości obchodzić będziemy już 11 listopada. Jest to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. To również dzień wolny od szkoły i pracy. Warto zatem świętować między innymi wywieszając w naszym oknie lub na balkonie flagę.

Jak poprawnie wywiesić flagę na 11 listopada w oknie lub na balkonie?

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Istnieją pewne zasady wywieszania flagi, które należy znać jeśli chcemy uchodzić za prawdziwego patriotę.

  • flaga musi być czysta i wyprasowana,
  • flaga wywieszona pod kątem lub poziomo biały kolor powinna mieć skierowany w lewą stronę,nie można umieszczać na fladze żadnych dodatkowych symboli,w przypadku silnego wiatru lub deszczu, trzeba zdjąć flagę możliwie najszybciej,flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu,zużytą flagę należy niepublicznie spalić.
  • flaga nie może dotykać ziemi lub wody,
  • na pionowym maszcie flaga Polski musi być wywieszona białym kolorem do góry.

Wywieszanie flagi - najczęstsze błędy

Na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Jakie błędy najczęściej popełniamy przy wywieszaniu flagi?

  • wywieszanie flagi z różnymi napisami i symbolami,
  • wywieszanie flaki z orłem, która jest zarezerwowana dla statków morskich, kapitanów portów i placówek dyplomatycznych,
  • wywieszanie flagi z orłem i wycięciem, która jest zarezerwowana dla okrętów wojennych.

Jak dobrze znasz młodzieżowy slang? Sprawdź, rozumiesz najpopularniejsze słowa

Pytanie 1 z 8
Poszliśmy do śpiulkolotu oznacza:
Łoś Iga złamała nogę. Musi przejść operację
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze