Czy inflacja zmieni wartość świadczenia 500 plus?

2022-04-03 13:56
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Realna wartość flagowego programu PiS znacząco spadła przez inflację. Realna wartość flagowego programu socjalnego Prawa i Sprawiedliwości jest coraz niższa. Program 500 plus istnieje w Polsce już od 1 kwietnia 2016 r. Czy ze względy na wysoki poziom inflacji rząd zdecyduje się na zmianę wysokości tego świadczenia?

500 plus warte coraz mniej, będą zmiany w programie?

Program 500 plus został wdrożony 6 lat temu. W tym czasie w polskiej gospodarce wiele się zmieniło. Dwucyfrowa inflacja mocno wpłynęła na ceny produktów i usług co w efekcie oznacza, że obecnie za tę kwotę można kupić znacznie mniej.

„Realna wartość 500 plus po uwzględnieniu inflacji spadła właśnie poniżej 400 zł” – poinformował na Twitterze dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.

Wykresy opublikowane przez Hirscha wyraźnie wskazują na to, że krzywa wartości tego świadczenia spadła poniżej granicy 400 zł – do 398 zł. Oznacza to, że w kwietniu tego roku za 500 zł ze świadczenia można kupić tyle samo, ile w chwili uruchomienia programu można byłoby nabyć za niecałe 400 zł.Według kwietniowego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego ws. inflacji. W kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 10,9 proc., zaś w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2 proc.Jeśli to świadczenie miałoby nadgonić galopującą inflacje, to zgodnie z wykresem opublikowanym przez Hirscha, 500 plus musiałoby w obecnej sytuacji wynosić ok. 630 zł, by zrekompensować inflację.

Obecnie inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat. Czy rząd zdecyduje się na waloryzację tego świadczenia? Profesor Julian Auleytner, twórca programu 500 plus stwierdził w rozmowie z „Faktem”, że kwota świadczenia powinna się zwaloryzować o wskaźnik inflacji, począwszy od 2016 r.

"Podejrzewam, że gdyby tak zrobić, dziś wyniosłoby ok. 650 zł" – mówił.

Twórca programu zaproponował także inną bardzo istotną zmianę w tym programie. Zgodnie z propozycją świadczenie to trafiałoby tylko do pracujących rodziców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze