O Idze Świątek mówią dzisiaj wszyscy

i

Autor: AP O Idze Świątek mówią dzisiaj wszyscy

Iga Świątek - rekordy, sukcesy, życie prywatne

2022-06-03 12:36

Iga Świątek to najbardziej utytułowana polska tenisistka. Po raz drugi w swojej karierze ma ona szanse wygrać turniej wielkiego szlema, przy okazji śrubując swój własny rekord zwycięstw. Kim jest Iga Świątek, jak zaczęła swoją karierę z tenisem? Jakie sukcesy może jeszcze osiągnąć?

IGA ŚWIĄTEK - ŻYCIE PRYWATNE

Iga Świątek miłość do sportu poczuła dzięki swojemu tacie. Tomasz Świątek był wioślarzem, m.in. brał udział w igrzyskach w 1988 roku w Seulu. Dzieciństwo Igi Świątek znacząco różniło się od tego, jakie miały inne dzieci. Poświęciła całą swoją uwagę i czas dyscyplinie sportowej, z której znana jest dziś na całym świecie.  Iga Świątek uwielbia książki. Często czyta biografie. Ma za sobą m.in. historie życia Rogera Federera czy Michelle Obamy. Pozycja, która jest numerem jeden na jej liście, to jednak spore zaskoczenie. To "Przeminęło z wiatrem" amerykańskiej pisarki Margaret Mitchell. Jaką muzykę lubi Iga Świątek? Jej ulubione zespoły to m.in. ABBA, Pink Floyd, Pearl Jam, Coldplay, a także Red Hot Chilli Peppers. Przed ważnymi meczami zdarzało jej się puszczać energiczny utwór "Welcome to the Jungle" zespołu Guns N' Roses. 

Czy Iga Świątek ma chłopaka? W jednym z wywiadów została o to spytania. Na pytanie - czy jest singielką - odpowiedział "Tak, jestem zawodniczką, która gra singla".

IGA ŚWIĄTEK - REKORD ZWYCIĘSTW

Iga Świątek pokonując w 1/2 finału wielkoszlemowego turnieju French Open Rosjankę Darię Kasatkinę 6:2, 6:1 odniosła 34. zwycięstwo z rzędu. To druga najdłuższa seria od 2000 roku.

Poprzednie stulecie serią 35 zwycięstw zakończyła Amerykanka Venus Williams, a również 34 triumfy w 2013 roku odnotowała jej młodsza siostra - Serena. W liczonej od 1968 roku Open Erze najdłuższą serią może się pochwalić Martina Navratilova. Występująca w barwach Czechosłowacji i Stanów Zjednoczonych tenisistka w 1984 roku wygrała 74 kolejne mecze.

Najdłuższe serie zwycięstw od 2000 roku (*seria niezakończona):

1. Venus Williams (USA) 35 meczów (turniej z ostatnią wygraną: Linz 2000)

2. Serena Williams (USA) 34 (Wimbledon 2013)

Iga Świątek (Polska) 34 (French Open 2022) - SERIA NIEZAKOŃCZONA

4. Justine Henin (Belgia) 32 (Australian Open 2008)

5. Serena Williams 27 (Madryt 2015)

6. Wiktoria Azarenka (Białoruś) 26 (Miami 2012)

7. Serena Williams 25 (Australian Open 2014)

8. Venus Williams 24 (Australian Open 2002), Justine Henin 24 (French Open 2005)

10. Naomi Osaka (Japonia)

4 kwietnia 2022 roku Iga Świątek znalazła się na 1. miejscu listy WTA w singlu, czego nie udało się dokonać dotąd żadnej Polce.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

IGA ŚWIĄTEK - ZAROBKI

iga Świątek w tym roku pobiła kolejny rekord - także ten finansowy. Zarobki Igi Świątek w Roland Garros 2022, czyli za występ w finale Polka otrzyma 1,1 mln euro. Jeśli go wygra, podwoi tę kwotę. Świątek jest triumfatorką French Open z 2020 roku. Wówczas za zwycięstwo otrzymała 1,6 mln euro.

Jednak w tym roku Iga Świątek wygrywając już kilka turniejów zarobiła na kortach zdecydowanie najwięcej w swojej karierze. Nasza tenisistka dochodząc do finału turnieju w Paryżu zarobiła już 10 milionów złotych od początku swojej kariery. Jednak jeśli wygra w sobotę, kwota ta będzie jeszcze wyższa.

Idze Świątek wciąż sporo jeszcze brakuje do najlepiej zarabiającej polskiej tenisistki w historii - Agnieszki Radwańskiej. Zawodniczka, która zakończyła karierę pod koniec 2018 roku, z kwotą 27 683 807 USD plasuje się w historycznym rankingu na wysokim dziewiątym miejscu.