Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Handlarze żywym towarem PORYWAJĄ DZIECI Z UKRAINY. Straż graniczna apeluje o ostrożność

2022-03-16 9:59

Wojna w Ukrainie trwa już 21 dni. W trakcie działań wojennych wiele osób zginęło lub straciło swoich bliskich. Korzystając z tragedii w Ukrainie pojawili się przestępcy, którzy pragną zarobić na ludzkim nieszczęściu, mowa o handlarzach żywym towarem. Porywają oni dzieci i kobiety z Ukrainy, które uciekając ze strefy wojny stają się ich ofiarami.

Handlarze ludźmi porywają dzieci i kobiety z Ukrainy

Czerpanie zysku na ludzkim nieszczęściu jest obrzydliwym procederem, który niestety nabiera rozpędu podczas konfliktów zbrojnych. Właśnie wtedy zdesperowane i przerażone osoby, które szukają bezpiecznego schronienia dla siebie i swoich bliskich często stają się ofiarami bezwzględnych i okrutnych ludzi, jakimi są handlarze żywym towarem. W internecie pojawiają się ogłoszenia o poszukiwaniu osób, które zaginęły w trakcie ewakuacji z Ukraińskich miast.

Obecnie trwają m.in. poszukiwania 4-letniego Sashy. Jego babcia zmarła w trakcie ewakuacji – los chłopca jest nieznany.

Czy warto pomagać? (Ukraina)

Straż graniczna na Ukrainie opublikowała w ciągu ostatnich dni na swoich social mediach wpisy o tym, jak nieznani mężczyźni próbowali wykraść dzieci z Ukrainy.

Polska straż graniczna apeluje do uchodźców o zachowanie ostrożności względem osób prywatnych, które oferują transport młodym samotnym kobietom z dziećmi. Oczywiście nie należy uznawać, że każda osoba, która oferuje pomoc ma złe intencje, ale jak podkreślają funkcjonariusze SG należy zachować szczególną ostrożność. Przekraczając granicę należy zarejestrować się w punkcie recepcyjnym i jeśli jest to możliwe poczekać na transport zorganizowany przez służby państwowe. Jeśli decydujemy się na prywatny transport przed wejściem do pojazdu należy ustalić ewentualny koszt transportu oraz zweryfikować tożsamość kierowcy. Warto zrobić zdjęcie samochodu i dokumentów osoby, z którą jedziemy i wysłać takie informacje do znajomych i rodziny. Pod żadnym pozorem nie należy oddawać przewoźnikowi swoich dokumentów ani telefonów.

Dzieci należy zostawiać tylko pod opieką zaufanych osób, warto dziecku przyczepić do ubrania lub zapisać im numer kontaktowy, który będą mogły podać, jeśli się zgubią. A przede wszystkim zachować ostrożność i zgłaszać do służb mundurowych wszystkie podejrzane osoby. Wszystkie niezbędne informacje w języku ukraińskim i angielskim znajdują się na stronie gov.pl oraz stronie Straży Granicznej.

 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Zagrożenie istnieje także w sieci. Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak chronić się przed dezinformacją i fake newsami!

Listen to "Drogowskazy" on Spreaker.