Minister zdrowia: za zatajenie informacji epidemicznych kara do 30 tys. zł

i

Autor: Unsplash - Martin Sanchez Minister zdrowia: za zatajenie informacji epidemicznych kara do 30 tys. zł

GIGANTYCZNA KARA za okłamanie sanepidu i wydłużona kwarantanna. Rząd z nowym pomysłem

2021-08-18 8:37

Kara do 30 tysięcy złotych za zatajenie informacji epidemicznych oraz wydłużenie kwarantanny maksymalnie do 30 dni to nowy pomysł rządu, który ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa. O szczegółach opowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czwarta fala pandemii zbliża się do Polski nieuchronnie. Pojawia się wiele doniesień o kolejnym lockdownie i możliwych obostrzeniach. By powstrzymać rozwój epidemii, rząd zastanawia się nad wieloma rozwiązaniami. Jednym z takich jest wydłużenie kwarantanny maksymalnie do 30 dni z 21 obecnie, a także kara do 30 tysięcy złotych za zatajenie informacji epidemicznych.

- Największą słabością wywiadów epidemicznych jest ukrywanie informacji przez ludzi. Musi więc pojawić się jakiś straszak – żeby ludzie nie kłamali, nie ukrywali z kim się spotykali, z kim mieszkają. Od sprawności zbierania wywiadów epidemicznych zależy powstrzymanie rozwoju epidemii. Jeśli chodzi o kwarantannę i wydłużenie jej maksymalnego czasu, to nie będzie standardowe rozwiązanie, tylko możliwość „na wszelki wypadek”, żeby – w razie potrzeby – dać inspekcji sanitarnej więcej czasu na przeprowadzenie wywiadu epidemicznego. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, kiedy mamy po 200 nowych zachorowań dziennie, aby służby sanitarne bardzo dokładnie przeprowadzały te śledztwa – z kim się osoba zakażona kontaktowała, gdzie chodziła, żeby w zarodku zdusić dalszą transmisję wirusa. Bo kiedy zakażeń będzie po kilka tysięcy w ciągu doby, takie dochodzenie będzie dużo trudniejsze. Te narzędzia są po to, aby nie dopuścić do eskalacji zakażeń - powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Eska Summer City Olsztyn - Ukiel Beach Rugby Cup 2021

Dodał też, że mimo wysokiego stopnia wyszczepienia Polaków, nie jest on na tyle wystarczający, by jesienią uniknąć wzrostu zakażeń.

- Był już czas - przy schyłku III fali - kiedy pomimo poluzowania obostrzeń nie widzieliśmy dużego przyrostu zakażeń, więc pewna naturalna bariera działa. Dziś mamy trochę lepszą sytuację, bariera odpornościowa w społeczeństwie jest większa, bo stopień wyszczepienia Polaków jest całkiem spory, choć nadal niewystarczający. Tyle że pojawiły się nowe mutacje wirusa, które różnią się stopniem zakażalności. Dlatego jesieni trzeba się bać, ale w sposób świadomy. Bo nawet jeżeli liczba zakażeń eskalować będzie do kilku lub kilkunastu tysięcy dziennie – bo takie są czarne scenariusze – to nie będzie miało takiego przełożenia na hospitalizacje i zgony, jak w poprzednich falach. Co za tym idzie obciążenie systemu opieki zdrowotnej nie będzie tak duże. Zakładamy, że hospitalizacje spadną o ok. 40 proc. - objaśnił.

Sonda
Powrót do szkół 2021. Powinien obowiązywać podział klas na zaszczepione i niezaszczepione?